Başlangıç > Endüstri Mühendisliği Üzerine > Endüstri Mühendisleri Hangi Alanlarda Çalışabilir!

Endüstri Mühendisleri Hangi Alanlarda Çalışabilir!

Biz Endüstri Mühendislerine sorulan en sık sorulardan birisidir: ” Ne iş yaparsınız, nerelerde çalışabilirsiniz?” Öğrenciyken sık sık karşımıza çıkar bu soru ve her zaman istediğimiz cevabı veremeyiz. Hatta bölüm mü değiştirsek ne diyenleri etrafımızda o kadar çok duyarız ki:) Halbuki bu düşünce tarzı, mesleğini ve ne alanda çalışmalar yapabileceğini saptayamayan bir Endüstri Mühendisi için tehlikeli gibi görünen, ancak geliştirici bir cevaptır. Neden mi? Cevabı çok basit: ne istediğini bilmeyen ve araştırmayan kişilere sorgulama yoluyla, mesleğine olan merakını giderme imkanı sunar. Diğer bir seçenek ise; meslek değişimidir…Ama biz Endüstri Mühendisleri meslek değiştirmeyip, mesleğimize sıkı sıkıya sarılmamızda fayda olacak. Aşağıdaki yazıda bu konuda ufak da olsa bilgiler yer almaktadır.

Üretim Sistemler Tasarımı ve Verimlilik

121. Tesis yerleşimini, işgücü, malzeme, makine ve ekipmanları en verimli şekilde kullanılabilmesi amacıyla düzenlemek;
2. İş Akış ve Operasyon Planlarını ürün ve üretim olanaklarının özelliklerini dikkate alarak oluşturmak,
3. İş standart sürelerini, kapasite planlamalarını, üretim planlama, maliyet analizi, verimlilik karşılaştırmalarını, ücret sistemi planlamasını yapmak,
4. Çalışanların sosyolojik, psikolojik ve antropolojik özelliklerine uygun olarak düzenlemek,
5. İş yerinde malzeme akışı, stoklanmasını verimlilik esaslarıi doğrultusunda planlamalar yapmak temel ilgi alanlarıdır.

Üretim Sistemleri Kontrolü

Satış tahminleri yaparak Üretim Planlarını hazırlamak, Malzeme İhtiyaç Planlamasını oluşturmak ve bundan hareketle malzeme hareketlerini düzenlemek, Kapasite İhtiyaç Planlamasını, üretim planlaması ve makine, teçhizat ve işgücünü dikkate alarak oluşturmak, Üretim planlamasında işlerin makinelere dağıtımında, verimlilik sağlanacak şekilde İş Çizelgeleme ve Tezgah Yüklemeleri yapmak, İmalat ve Montaj Hattı Dengelemelerini maliyet ve üretim hizini dikkate alarak planlamak, Atölye Veri Toplama Sistemlerini kurarak, işlerin, üretimin, ürünün ve makinelerin durumlarini takip edebilmek, En uygun seviyede maliyet kısıtı altında Stok Kontrol Yöntemlerini oluşturmak, Ürün Ağaçlarını oluşturarak gerekli parça, yarı mamul ve hammadde akısını ve stoklarını izlemek konularinda ve bunlarin alt açılımlarında çalışmak Endüstri Mühendisliği konularına girmektedir.

Yönetim

İşletme Strateji ve Hedeflerini belirlemek, bu strateji ve hedeflere ulaşabilmek için faaliyet planlari olusturmak, takibini yapmak, Performans göstergelerini belirlemek ve takip etmek, İnsan Kaynakları planlamasını yapmak, Performans değerlendirmelerinde rol almak, Kariyer planlamasi yapmak, Pazar Analizi, Satiş planlamasini olusturmak, Ürün Maliyetlendirme, Karlilik Analizleri, Maliyet Azaltilmasi konularinda çalismak, Bütçeleme ve Bütçe Kontrol, Finansman Planlamasi yapmak, Dönemsel Faaliyet Raporlarini olusturmak, Ücret Sistemlerini olusturmak, Egitim Planlamasi yapmak, Çalisanlarin motivasyonunu arttirici faaliyet planlamasi yapmak Endüstri Mühendislerinin çalisma alanlarina girmektedir.

Toplam Kalite Yönetimi

• Kalite Kontrol Sistemini malzeme, hammadde ve yari mamüllerin giriste, üretim sürecinde ve son kontrol aşamalarında kontrol edilmesi için kurmak ve gelistirmek,
• Kalite Kontrol için Istatistiksel Tekniklerden yararlanmak,
• Toplam Kalite Yönetimi felsefesini kurumlara yerleştirmek,
• Çalisanlarin kalite gelistirmeye katkilarini sağlamak için Kalite Çemberleri kurmak, Ödüllendirme Sistemin hayata geçirmek,
• Isletmelerin kalite faaliyetlerini organize etmek amacıyla ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemini kurmak, yaşatmak ve geliştirmek,
• İsletmelerin çevresel faaliyetlerini organize edebilmek için ISO 14001 faaliyetlerine önderlik etmek,
• Yan sanayi degerlendirmelerinde aktif rol almak gibi faaliyetler de Endüstri mühendislerinin ilgi alanlarına girmektedir.

Yöneylem Araştırması

• Kapasite, talep, maliyet gibi kısıtlar altında, karı en büyük yapacak şekilde üretim miktarlarının belirlenmesi,
• Matematiksel modellerinin oluşturulup linear ve tamsayılı programlama ile çözümleri,
• Sermaye bütçelemesi, Taşıma, Yükleme problemi, Depo yer seçim problemi,
• Taşıma kapasitesi ve maliyet kısıtları altında en kısa yolu belirleme -Dağıtım problemleri,
• Gezgin satıcı problemi,
• Dinamik programlama; çok kademeli karar problemleri, kademe sayısı sonlu problemler,
• Risk ve belirsizlik ortamlarında karar verme. Oyun teorileri: Çatışma ortamında karar verme konularında Endüstri Mühendisleri aktif rol oynamaktadır.

Karar Bilimleri

• Yatırım ihtiyaçlarına yönelik Yatırım Planlama çalışmalarında görev alır,
• Kuruluş yeri seçimi ve Mühendislik Ekonomisi teknikleri ile yatırım analizi çalışmaları yapar,
• Fizibilite raporlarının hazırlanmasında görev alır,
• Mevcut ekipmanın ekonomik olarak çalışıp çalışmadığını tespit etmek amacıyla yenileme analizi çalışmaları yapar,
• Yürütülen projelerin zamanında ve uygun kaynak kullanımı ile, verimli bir şekilde tamamlanabilmesi için proje yönetimi tekniklerinden faydalanır.

Yapay Zeka/Uzman Sistemler

Yapay Zeka ve Uzman Sistemler, bir işletmenin yöneticilerine karar verirken ihtiyaç duyabilecekleri bilgileri doğru, zamanında ve güvenilir bir şekilde sağlayan araçlardır. Endüstri Mühendisleri firmanın elinde bulunan verileri, veri ile bilgi arasındaki ilişkiyi sorgulayarak yöneticinin ihtiyaç duyduğu bilgiye dönüştüren, bu tür sistemleri tasarlar, kullanıma sunar ve yönetir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: