Başlangıç > İş Hayatına Dair > Kraldan Kalite Masalı!

Kraldan Kalite Masalı!

Bir zamanlar ülkenin birinde bir kral ve kraliçe yaşarmış ülkenin çeşitli yerlerinden gelen insanlar sorunlarını saraya taşırlarmış. Öyle gözükmekteymiş ki, kral ve kraliçenin çözdüğü her sorunun yerine bir yenisi peydah olmaktaymış. Kral ve kraliçe kendilerini ülkenin sorunlarına adamış olmalarına rağmen ne yazık ki sınırlı başarılar elde edebiliyorlarmış. Bunun üzerine hükümdar, ülkenin en bilge kişisini buldurmak için dört bir yana ulaklar salmış. Ülkenin en bilge kişisi sonunda bulunmuş ve saraya ulaştırılıp bir muhafız eşliğinde sarayın geniş koridorlarından geçerken civardaki salonları temizleyen hizmetkarların neşesi şarkılarını duymuş. Sonunda koca ahşap kapılar açılmış ve bilge ile muhafız taht odasına girmişler.

Bilge, “Kral ve Kraliçeyi selamlarım. Acaba sizlere nasıl hizmet edebilirim” diyerek söze girmiş. Kraliçe atılıp, “Ey bilge kişi! Ülkede sorunlar durmadan artıyor. Her çözdüğümüz soruna karşılık ise iki yeni dert çıkıyor. Acaba ne yapmalıyız” demiş.

Sorunlar mı? demiş yaşlı bilge. “Peki sürekli arttıklarını nereden biliyorsunuz?”. Kral atılıp “bir kayıt defteri tutuyoruz” demiş. Bunun üzerine bilge “Ne tür sorunlar var peki?” diye sormuş. Kral,  “Tarımdan finansmana, ekmek pişirmeden ayakkabı yapımına, ordudan tekstil üretimine her alanda dertlerimiz var” diye özetlemiş. “Sarayın içinden geçip gelirken büyüklüğü karşısında şaşkınlığa düştüm. Sarayınızın sayısız odası vardır, öyle değil mi?” diye sormuş bilge. “Düzinelerle” demiş Kraliçe. Ama bunun ne ilgisi var?

“Buralara gelmeyeli çok zaman oldu da; lütfen merakımı hoşgörün” diye yanıtlamış yaşlı adam. Bunun üzerine Kral ye Kraliçe anlayış göstermişler. Bu arada kral parmağındaki yüzüğü sabırsızlıkla asasına tıklatmaya başlamış. Bilge  için için gülerek insanların, önlerine gelen fırsatları değerlendirmek için neden yeterince sabırlı olmadıklarını düşünmüş.

“Sarayda ilerlerken hizmetkarların odaları temizlediklerini gördüm. Ancak sanırım sarayın bütün odalarını her gün temizleyecek kadar hizmetkarınız yok. O halde hangi odaların temizleneceğine nasıl karar veriyorsunuz?” diye sormuş bilge. ‘Kolay” diye yanıtlamış Kraliçe. “Her zaman en büyük ve en kirli odadan başlarız.” Bunun üzerine bilge. “Peki bunun sebebi nedir?” demiş. Kraliçe gene atılıp, “Hizmetkarlar böylece büyük bir işi başarmanın hazzını duyuyorlar ve diğer odaların temizliğine yüksek bir moralle girişebiliyorlar” diye cevap vermiş.

İstediği cevabı alan bilge, “Görüyorsunuz ya Yüce Kral ve Kraliçem, aradığınız cevap aslında en basit gerçeklerde yatıyor.  Simdi ülkemizi sarayınızmış gibi, ülke sorunlarını ise odalardaki kirlilik olarak düşünün. Bu durumda, ikinizin ülkenin tüm sorunlarını kendi başınıza çözmeniz mümkün değildir. Ayrıca önünüze konan sorunların gerçekte ülkedeki en büyük dertler olup olmadığını da bilemezsiniz. Katkısını kestiremediğiniz çözümlerle uğraştığınız zaman da gerçekten büyük bir problemi giderdiğiniz zaman duyacağınız tatmini duyamazsınız. Sözünü ettiğim bu iki konuya ilgili karışıklıktan ancak ülkenizdeki en büyük ve en kirli odayı yani en büyük ülke sorununu bulup üzerine gittiğiniz zaman kurtulursunuz. Öyle değil mi?” diye konuşmuş.

Reklamlar
Kategoriler:İş Hayatına Dair
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: