Başlangıç > Proje Yönetimi > Proje Çatışmalarını Yönetmenin 9 Yolu!!!

Proje Çatışmalarını Yönetmenin 9 Yolu!!!

C3-A7at-C4-B1-C5-9FmaTartışmalar ve ağız dalaşları günlük hayatta olağandır. Kısa zamanda faydalı sonuçlar elde etme baskısı proje yönetim dünyasındaki baskıya eklenir. PMBOK bu konuda : “Çatışmaları yönetmek bir proje yöneticisinin karşılaştığı en büyük zorluklardan biridir.” Der.

Proje ekibini, sponsorları ve paydaşlar ile iletişiminizi yönetmek için meydana gelen çatışmaları etkin yönetmelisiniz. Bunun için aşağıdaki teknikler faydalı olacaktır.

  1. Alıştırma Gücü

Evet, güç, karşıtlıkları çözmek için bir yoldur! Ancak bu yaklaşım en çok tedbirli veya çok yüksek risk ya da tehlikenin olduğu durumlarda kullanılır. Bu durum, bir karşıtlığı çözmek için en basitinden bir komutu sonuçlandırmakla başlar – ve pozisyonunuzda kullandığınız otorite ve güven ile devam eder. Geçmişte ve günümüzde gücün nasıl uygulandığı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, Robert Greene’in “Gücün 48 Kuralı”nı okuyun.

  2. Geri Çekilme/Kaçınma

“Savaşın en üstün sanatı, düşmanı savaşmadan saf dışı etmektir.” -Sun Tzu, Savaş Sanatı.
PMBOK Rehberi karşıtlık yönetimi içi “geri çekilme/kaçınma yönetimini bünyesinde barındırmaktadır. Kaçınma genellikle problemi çözmeye yöneltmez Ancak bu yaklaşım, daha iyi hazırlanabilmek için geri çekilerek daha iyi sonuçlar elde edebileceğiniz durumlar için önerilir.

  3. Uzlaşma

Uzlaşma, projelerdeki çatışmaları çözmenin en iyi yollarından biridir. Çatışmadaki her kişiyi, uzlaşma başarılı olduğunda projeye karşı olan ilgiyi tatmin eden bir dereceye yükseltiyor.

4. Sponsordan Yardım İsteme

Profesyoneller ne zaman yardım istemeleri gerektiğini bilir. Ve başarılı proje yöneticileri bundan farklı değildir. Eğer karşıtlığın, göstereceğiniz çabanın ötesinde olduğunu gerçekten hissediyorsanız, proje sponsorunuzdan yardım isteyin. Her toplantıdan önce sponsorunuzu durumla ilgili bilgilendirin ve kendinize ait hazırlanmış olan en az iki çözümle gelin.

  5. Yatıştırma

Yatıştırma, sizin için bir durumu kabul etmenin masrafsız ancak diğer kişi ve takımlar için faydalı olduğu durumlarda çözüm için en etkili yöntemdir. Bir projeyi geliştirirken karşıtlıkları çözmede yatıştırma yöntemini ne sıklıkta kullandığınıza dikkat edin. Bu tekniğin fazla kullanımı durumunda itibarınızı zedeleyebilir(ve sizin ve proje takımınızın daha fazla çalışmanıza sebep olur).

  6. Semptomları Değil Altta Yatan Problemleri Çözme

Tüm karşıtlıklar göründüğü gibi değildir. Bir karşıtlıkla karşı karşıya kaldığınızda buna sebep olan durumun ne olduğunu adam akıllı anlayabilmek için zamanınızı verimli kullanın. Mesela geç teslim edilmiş projelerdeki çatışmaları sürekli çözümlemek yerine sistematik bir sebep arayabilirsiniz (örneğin eğitim eksikliği, zayıf iletişim, net olmayan beklenti veya hedefler).

  7. Devretme

Proje yöneticisi olarak, yönetimin büyük sorumluluk ve işlerine sahipsiniz. Güvenilir bir vekile karşıtlık çözümü için yetki vererek bu kişinin ilerlemesine bir şans tanımış oluyorsunuz. Elbette ki devretme, sorumluluklarınızı gidermez, bu yüzden dikkatli seçim yapın.

  8. Toplantı Düzenleme

Doğru hazırlık ve temel ile birlikte toplantılar, proje karşıtlıklarını çözmek için etkili bir yol oluyor. Herkesten kendi bölümünü tanıtması veya kısa sunumlar yapmasını isteyebilirsiniz. Aynı odadaki herkese erişerek bir çözüme daha erken kavuşma şansı elde edebilirsiniz.

  9. Dinleme

Amerika tarihinin en başarılı iş adamlarından biri olan John D. Rockfeller’ın toplantıları dinlemekle ünlü olduğunu biliyor muydunuz? Rockfeller’ın özdeyişlerinden biri de: “Başarı gözleri açıp ağzı kapalı tutmaktan gelir.” Aktif dinleme yeteneğinin önemi hakkında zaten bilginiz vardır, ancak daha iyisi için hatırlatma yapabiliriz.

Dikkatli bir dinleyici olmak, kabullenişe benzerdir. Dinlemekle daha çok bilgiyi bir araya toplayarak karşıtlıkları çözme konusunda daha donanımlı hale geleceksiniz.

Bu yazı; www.projeegitimmerkezi.com/bdetail-d-274-iletisim-yonetimi-proje-catismalarini-yonetmenin-9-yolu sitesinden alıntıdır.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: