Başlangıç > Analiz, Gelişim Atölyesi, Sizden Gelenler > Göklerin Bekçisi: TURKSAT !!

Göklerin Bekçisi: TURKSAT !!

sdBilginin göz açıp kapayıncaya kadar binlerce kilometre kat ettiği, beklentilerimizin hızla değiştiği teknolojinin  yeni deneyimlere açıldığı çağ :Yaşadığımız çağ, iletişim ve bilişim çağı.. Bu kadar kolay erişimi nasıl sağlıyoruz hiç düşündünüz mü? Hepimizin ilk akla gelen elbette uydular sayesinde cevabı olacaktır. Uyduların genel gelişimi şöyle olmuştur : Ruslar 1957’de ilk uyduyu ve 1961’de ilk insanı uzaya yolladı. ABD 1969’da Ay’a insan indirince, Ruslar uzay istasyonu Salyut’u 1971’de yörüngeye soktu. İlk Uzay İstasyonu Salyut-1’den Önceki Gelişmeler Ruslar 1957’de dünyanın ilk insan yapımı uydusu olan Sputnik’i uzaya yollayınca, ABD ve Rusya arasındaki soğuk savaş uzay yarışına dönüştü. Rus roket tasarımcısı Korolev 1959’da Ay’a ilk insansız uzay aracını indirdi. Ardından Ruslar 1961’de Y. Gagarin’i uzaya gönderince ABD uzay yarışında geride kaldı. ABD Başkanı J. F. Kennedy’nin 1962’deki meşhur konuşması, Ay’a insan gönderme yarışını hızlandırdı. Ruslar’ın roket tasarımcısı Korolev 1966’da ölünce Rusya’da uzay çalışmaları aksadı. ABD, Ay’a ulaşmadan önce 1968’de Rus uzay aracı, içindeki kaplumbağalar ile Ay çevresinde tur atıp geri döndü. ABD, 1969’da astronot Neil Armstrong’u Ay’a indirince uzay yarışının asıl galibi oldu. Hepimiz ders kitaplarımızdan ve bilumum araştırmalar neticesinde Armstrong’u yakından tanıyoruzdur. Peki bu yarışa Türkiye ne zaman mı dahil oldu? Türkiye’nin ilk uydusu TÜRKSAT 1A , 24 Ocak 1994′ de fırlatılmış ve kalkışından 12 dakika sonra infilak etmiştir. Türk mühendisler 1A’nın başarısız olmasından sonra daha çok çalışmış ve aynı yıl içinde TÜRKSAT 1B’yi başarıyla göndermişlerdir.. Türksat 2A  (Eurasiasat 1) uydusu ise 10 Ocak 2001’de fırlatılmıştır. Türksat 1C ile aynı konumdadır. Türksat 3A uydusu, 13 Haziran 2008 saat 01:05’de Türksat A.Ş. ile Fransız iletişim sirketi Thales Alenia Space arasında imzalanan sözleşmeye bağlı olarak Fransız Guyanası’ından fırlatılmıştır. 2014 yılının başına kadar Turksat 2A ve 3Ayı kullanmaktaydık. Fakat 2016’nın başında bu uydularımzın kullanım süresi dolup yerini Turksat 4A’ya bıraktı. Geçtiğimiz günlerde televizyonculara koşup kanallarımızı ayarlattırmamamıza sebep olan TÜRKSAT 4A nedir, ne değildir inceleyelim.

Türk ve Japon mühendislerin ortaklaşa ürettiği Türksat 4 A uydusu, Türkiye’nin haberleşme kapasitesini 3 kat arttıracak projenin önemli parçalarından birisi.Bu uydu, iletişimin yanı sıra, yeni bir teknoloji olan ”Ka Bant” frekansı sayesinde  Çin’in batı bölgelerinden İngiltere’nin doğusuna kadar Türkiye, Avrupa, Orta Asya, Yakındoğu ve Afrika dahil geniş bir bölgeye televizyon yayınlarının aktarılmasını sağlayacak. Böylelikle, Türk televizyon ve radyo kanallarının yayınları Avrupa ve Asya’nın ardından Afrika’yı da kuşatacak. Yaklaşık 5 ton ağırlığa ve 1750 MHz bant genişliğine sahiptir. Yeni uydumuz sayesinde 500’ün üzerinde yeni kanal eklendi ve HD kanallar açıldı.

14 Şubat 2014 tarihinde Kazakiskan Baykonur’dan başarıyla uzaya gönderilen Türksat 4A haberleşme uydusu, ilk yörüngesine (50° Doğu) yerleşti. Uydumuzun yörünge kabul testleri başlatıldı. Türksat 4A, bir hafta sonra en son işletme lokasyonu olan 42° Doğu boylamına doğru hareket etti. Neden mi Baykonur? Baykonur uzay üssü; uzaya Dünyada ki en kolay çıkılacak en kestirme uzaklıktaymış. Ekvatordan yapılan fırlatmalar daha az ekonomik olduğundan ve ekvatorda dünyanın dönme hızı maksimum olduğundan dünya devi Ruslar da dahil olmak üzere uzay araçları burdan gönderiliyor.

Türk ve Japon mühendisler tarafından ortak yapılan TÜRKSAT 4B Uydusu’nda sona yaklaşıldı. TÜRKSAT AŞ’nin gözlem ve denetiminde süren TÜRKSAT 4B’nin yapımı tamamlandı. Gelecek ay uzaya gönderilecek 4B, 3 bin 400 Mhz band genişliği ve 3 bin 900 kg ağırlığında olacak. 4B uydusu, bünyesinde 43 haber kanalı barındıracak. Ku, Ka ve C frekans bantlarında aktarıcılara sahip TÜRKSAT 4B’nin, 12 adet Ka bant spot kapsama alanında ucuz internet hizmeti vermesi planlanıyor. Uydu, televizyonların canlı yayın geçişlerinde de yoğun olarak kullanılacak. 9 kilowatt elektrik enerjisi gücüne sahip uydunun manevra ömrü 30 yıl olacak. Diğer yandan TÜRKSAT, 4B’nin fırlatılmasının ardından üretime başlayacak ve 2015’te ilk yerli uydu uzaya fırlatılacak. TÜBİTAK Uzay tarafından TÜRKSAT-6A tasarım ve geliştirme model çalışması yapıldıktan sonra uydu, daha önce geliştirilen uydu projelerinde görev yapan mühendislerin de katılımıyla Türk mühendis ve araştırmacılar tarafından yapımına başlanacak.

Yakıt dahil yaklaşık 3.5 ton ağırlığında olacak uydu, 42 derece doğu boylamındaki bir yörüngeye yerleştirilecek. TÜRKSAT-6A, Avrupa, Asya ve Türkiye kapsama alanlarına sahip olacak. Proje kapsamında uydu üzerinde kullanılacak birçok alt sisteme uzay tarihçesi kazandırılacak. Söz konusu alt sistemler, milli haberleşme uydularının alt yapısını oluşturacak.

Üzerinde 4 yedek toplam 20 aktarıcının (transponder) bulunacağı uydunun hizmet ömrü 15 yıl olacak. 2020’e kadar uydu filosu 7 ‘ye çıkmış olacak

Uydu Montaj ve Entegrasyon Merkezi (UMET) binasında üretilecek TÜRKSAT-6A uydusunun 2020 yılında, TÜRKSAT-5A uydusunun ise 2017 yılında uzaya fırlatılması öngörülüyor.

Türkiye, 2020 yılında en az 3’ü yerli, toplam 7 uydudan oluşan uydu filosu ile dünyanın büyük bir kısmını kapsama alanına katacak. Böylece dünya nüfusunun yüzde 91’inde Türk uyduları aracılığıyla erişim imkanına kavuşulacak….

Merve GÜLTEPE

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: