Başlangıç > Proje Yönetimi > Profesyonel Proje Yönetimi ve Başarı Hikayeleri- Motivasyon

Profesyonel Proje Yönetimi ve Başarı Hikayeleri- Motivasyon

Takım üyelerini motive etmek her zaman yeterli olmayabilir. Takım motivasyonu, bireylerin kendi kendini motive etmesinden daha etkili olamıyor.”
Ward,Tokyo  AIG portföy ve yönetişim yöneticisi olmadan önce başka bir büyük finansal kurumda küresel sermaye piyasasında çalıştı. Orada hisse senedi  ve bono piyasaları da dahil olmak üzere firmanın pazarlarla ilişkili maliyetlerini azaltmak adına oluşturulan bir projeyi denetledi. Proje takımının fiziksel sunucular yerine sanal sunucuları kullanarak maliyeti azaltabileceğini belirledi. Üst düzey yönetimin de desteği alındı ve  2012 yılında başlanılan projeye bir yıllık tahmini zaman çizelgesi kuruldu.
motivasyon, ekip yönetimi
Maliyetin azaltılması için yapılan baskı, yürütme merciini memnun ederken yazılım geliştiricileri için sıkıntı yaratmaya başladı. Kurumda değişikliğe ve projeye karşı gelen bir direnç ortaya çıkmıştı. Ward bunu tespit etti; risk korkusu.

Değişim risksiz olmaz diyen Ward değişimin performans düşüklüğüne sebep olması halinde son kullanıcının ihtiyaçlarının karşılanamayacağını da vurguluyor. Üstelik zaten meşgul olan takımın yükünü daha da arttırmış oluyoruz.Sonuç olarak  teslimatlarda sıkıntılar yaşamaya başlıyoruz.
Gecikmelerin yaşanması ve bütçe aşılmasıyla birlikte Ward bir öneri ile geldi;
Bir projeyi bir birime yıkmak yerine alt projelere bölerek herkesin sorumluluk altına girmesi gerektiği üzerinde durdu.
Orijinal plana bağlı kalırlarsa bütçede meydana gelecek açık ona bu değişimi yapması için bir destek niteliğindeydi. Ward bu sayede yasaklayıcı önlemler almadan, projenin maliyetini azaltabilmek için bir fırsat elde etti. Bu şekilde proje yaklaşık 2 yıl sürdü ama 1 milyon dolarlık bir bütçe şirket bünyesinde kalmış oldu.
Ward bunun gerçek bir proje kurtarma olduğunu ve bununla gurur duyduğunu belirtiyor.

Ward’ın ticaret ipucu:

Sorunlu projelerden öğrendiğim en önemli ders ekip üyelerinin üzerindeki tehdit unsurunu engellemek olduğudur. Sponsorların ve müdürlerin yaptığı baskıyı anlayarak, ekibe bunu yansıtmadan bir yol haritası çizmek gerek.
Bu yazı;www.projeegitimmerkezi.com sitesinden alıntıdır.
Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: