Başlangıç > Üretim, Videolar > TAIPEI 101

TAIPEI 101

1999 yılında yapımına başlanan ve 2004 yılında inşası tamamlanan Taipei, 2010 yılına kadar dünyanın en yüksek yapısı olma özelliğine sahipti. Orjinal adı Taipei Finans Merkezi olan yapı, 2004 yılında girdiği yeşil dönüşüm süreci ile beraber Taipei 101 adını aldı. Taipei adını Technology, Art, Innovation, People, Environment ve Identity (Teknoloji, Sanat, İnovasyon, İnsan, Çevre ve Kimlik) kelimelerinin ilk harflerinden alıyor. 101 sayısı ise kat sayısını gösterirken aynı zamanda da bilişim çağına bir göndermede bulunuyor.

LEED EBOM (Mevcut Yapılarda İşletme ve Yönetim) Platin almaya hak kazanan yapı, 2008 ve 2009 yıllarında yapılan 391 bin dolarlık yatırımın karşılığında 1.5 milyon dolarlık kazanç elde edildi. Cathy Yang LEED sertifikasına başvurmalarının başta akıllarında olmadığını, 2008 yılında danışman şirketlerin önerisiyle bu sürece başladıklarını belirtti. Teklifin gelmesinden önce LEED’den haberleri olmadığını söyleyen Yang, ilk başta hedeflerinin Gold seviyesi olduğunu, ama daha sonradan Platin değerine ulaşmaya karar verdiklerini açıkladı.

İş merkezi, alışveriş merkezi ve gözlemevi olarak üç bölümden oluşan Taipei 101, 100 şirkete, 10 bin çalışana ev sahipliği yapıyor. Gözlemevi ve alışveriş merkezine yılda yaklaşık 2 milyon ziyaretçi uğruyor.

Reklamlar
Kategoriler:Üretim, Videolar Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: