Başlangıç > Analiz, İş Hayatına Dair > Mezun Oldum Ne Yapacağım!!!

Mezun Oldum Ne Yapacağım!!!

827658341672519_1262013178Çoğumuzun çocukluktan gelen hayalidir güzel bir meslek edinmek. Hatta güzel mesleklerimizle ilgili hayaller kurarız; mesleğimizde başarılı, saygın, kimine göre de zengin bir kişi olarak…Lise dönemiyle birlikte girilen üniversite sınavı ise kurduğumuz hayallerin şekillenmesine önemli ölçüde etken olur. Sınav ile birlikte gelen bölüm seçimi aslında bir dönüm noktasıdır bizim için ve hayatımızın bundan sonraki dönemini değiştirir; üniversitemiz, arkadaş çevremiz, entellektüel kişiliğimiz vb. Üniversite döneminde ise yavaş yavaş mesleğimiz hakkında bilgi sahibi olmaya başlarız. Kimimiz tahmin ettiğinin aksine bir hayal kırıklığı içindeyken, kimimiz ise beklentilerinden daha da öte bir bölümde sürdürürüz eğitim hayatımızı.

Evet kısacası çeşitli sebeplerle yön verdiğimiz hayatımızı artık bilinçli olarak yönlendirme vaktimiz gelmiştir. Yani mezuniyetimiz yaklaşmış veya mezun olmuşuzdur. Yine hayatımızda doğru kararlar almamız açısından seçim süreci olsa da artık üniversite mezunuyuzdur ve akıllı düşünceler içinde olmamız beklenir. “Akademik hayat mı, iş hayatı mı?” “Kamu mu özel sektör mü?” soruları aklımızda hep yer eder ve bizden seçim bekler. Bunları seçtikten sonra ise alan/branş seçimi gelir. Meslek seçimi ne kadar önemli ise, branş(alan) seçimi de öyle olacaktır artık. Özellikle biz mühendisler için alan seçimi çok zordur. Örneğin; bilgisayar mühendisi için yazılım alanında alternatif çoktur(.NET, Java,mobil uygulamalar… vb.), endüstri mühendisi için; üretim ağırlıklı veya yönetim ağırlıklı iş hayatı, Kalite, Proje Yönetimi, ERP, İş Analistliği vb. sayılabilecek birçok alan mevcuttur.

Özellikle yeni mezun olan arkadaşlar için, mezuniyet sonrası söylenebilecek en etkili söz “sabır” olacaktır. Sabretmeli ve doğru bir meslek hayatına adım atılabilmeli. Hatta biz Endüstri Mühendislerinin sık sık yapmak durumunda olduğumuz GZFT(SWOT) analizini kendimize yapmalıyız ve doğru alan seçimini yapmalıyız. Neden sabır biliyor musunuz? Ailemizden, tanıdıklardan, arkadaşlarımızdan sürekli “Sen daha işe girmedin mi, üniversite mezunusun hemen bulamadın mı?” vb. sorularla karşılaşır, moralimizi de bozabiliriz. Peki bu durumda sağlıklı bir karar alabilmemiz mümkün müdür sizce? Etrafın baskısı, aklımızın karışıklığı, belirsizlikler, sektör hakkında(veya çalışma hayatı) bilgimizin az oluşu ile sağlıklı bir alan seçimi yapabilir miyiz? Sabretmeli ve bizim için doğru olabilicek işlere başvurmalı, seçmeliyiz. Bu söylediklerim çalışan arkadaşlar için de geçerlidir. Eğer çalışıtığınız iş size göre değilse, kendinizi gösterebileceğiniz işlere yönelmenizde fayda olacaktır. Yoksa ne siz kendinizi geliştirirsiniz, ne de bulunduğunuz şirket/kuruma katkı sağlayabilirsiniz. “Umudunu Kaybetme” filmini izleyenleriniz vardır. Motivasyon amacıyla izlenmesi önerilir genelde. Orada Will Smith’in oğluyla diyalogları etkiler özellikle bizleri. Filmde oğlu ile basketbol oynarken oğlunun başarısız atışları karşısında üzülüp yapamıyorum, beceremiyorum serzenişleri karşısında “Bir daha kimsenin sana bir şey yapamayacağını söylemesine izin verme benim bile. Bir hayalin varsa peşini bırakmamalısın. İnsanlar kendilerinin yapamadıkları şeyleri senin de yapamayacağını söylerler. Bir şeyi istiyorsan peşini bırakma. Git ve al. O kadar.”

Eğer bulunmak istediğimiz yerlere ulaşmak istiyorsak başarıya inanmalıyız ve başkalarının baskısını(belki onlara göre baskı değil ama iş arayana göre baskı gibi hissedilebilir.) hissedip hayallerimizden olmamalıyız. Ondan dolayı kim ne derse desin, bizim istediğimiz iş olana kadar “SABIR”…

Turgay KAYAER

Endüstri Mühendisi

Reklamlar
Kategoriler:Analiz, İş Hayatına Dair Etiketler:, , ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: