Başlangıç > İş Hayatına Dair > Yeni Bir İşe Başlayanların Sıkça Yaptığı 6 Hata!!!

Yeni Bir İşe Başlayanların Sıkça Yaptığı 6 Hata!!!

0e8bb718-b839-497e-9cbe-f9926bf498aa
Tam da bu yazıya uygun olarak bir resim olduğu kanaatindeyim. Biz gençlerin bir heves işe başlama süreci ve başladıktan sonra da ne tür hatalar yaptığımız üzerine güzel bir yazı…
Yeni bir iş, yeni bir ortam, yeni insanlar demek; ancak siz siz olun bu hataları yapmayın. İşe başladığımız gün hem heyecanımızı kontrol etmekte zorlanırız hem de henüz hiç tanımadığımız insanların arasında olduğumuzdan dolayı, kimin neye alınacağını veya sözümüzün nereye gideceğini tam olarak kestiremeyiz.
Böyle durumlarda dikkat etmemiz gereken belli başlı kurallar var:
1. Kimseyle tanışmamak
İşe yeni başladığınız için heyecanlı veya korkuyor olabilirsiniz; ama yeni iş yerinizden kimseyle tanışmamak sizin için ilerleyen günlerde daha büyük sıkıntılara neden olabilir. Ne kadar ilgili olduğunuzu göstermekte her zaman fayda vardır. Zincirlerinizi kırın ve herkese kendinizi takdim etmeye çalışın.

 

2. Her şeyi bilme ihtiyacı hissetmek
Her şeyden önce işe yeni girdiğinizi unutmayın. Her iş yerinde olduğu gibi burada da bazı şeylerin işleyişi farklı olacaktır. Kendinize öğrenmek için zaman tanıyın. Kimse sizden en başta her şeyi mükemmel yapmanızı beklemez zaten.

3. Eski işiniz hakkında konuşmak
Yeni sevgilinize, eski sevgilinizden ne kadar bahsetmemeniz gerekirse, yeni işinizde de bu yazısız kural aynı şekilde geçerli olmalı. Bazı insanlar tarafından hoş görülmeyen bu davranış, ileride başınıza iş açabilir.
4. Soru sormamak
Karşınızdakine ne kadar çok soru sorarsanız, o kadar çabuk işinizi öğrenir ve ortama uyum sağlarsınız; fakat her şeyde olduğu gibi bununda bir dozu var. Olabildiğince doğru soruları sormaya çalışın ve izin istemeden kimsenin başına dikilip saatlerce meşgul etmeyin.
5. Çok fazla söz vermek
İşe henüz yeni başlamanın verdiği heyecanla, her şeyi yapabilir görünümü vermeniz doğal; fakat işe girerken yapılan en büyük hatalardan biri, yapmanız gereken işte daha fazlasını üstlenmek.
6. Uygunsuz Giyinmek
Ön izlenim her zaman önemlidir. İşe yeni başladığınız için tüm gözler sizin üzerinizde olacak, o yüzden ne giyeceğinize dikkat etmelisiniz.
Bu yazı; globalcv.com sitesinden alıntıdır.
Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: