Başlangıç > İş Hayatına Dair > CEO Dostu Üniversiteler!!!

CEO Dostu Üniversiteler!!!

Capital’in yayınlamış olduğu bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim. CEO fabrikası gibi çalışan 3 üniversitenin yanı sıra, hem mühendislerin yönetici kademesindeki oranı hem de Endüstri Mühendisliği’nin buradaki yerinden bahsedilmiş yazıda. Türkiye’nin en itibarlı 3 üniversitesi, adeta CEO fabrikası gibi çalışıyor.

BOĞAZİÇİ, ODTÜ VE İTÜ… Türkiye’nin CEO fabrikası gibi çalışan bu 3 üniversitesi, iş dünyasından kiminle sohbet ederseniz ceodstt-85edin karşınıza çıkıyor. Üstelik bunu biz söylemiyoruz, rakamlar söylüyor.
Capital’in Türkiye’nin en büyük şirketlerinde yöneticilik yapan 125 ismi dahil ettiği araştırması, CEO’ların yüzde 56 gibi büyük bir kısmının bu 3 okuldan mezun olduğunu gösteriyor. CEO’ların yüzde 21,6’sı Boğaziçi, yine 21,6’sı ODTÜ, yüzde 12,8’i ise İTÜ mezunu.  Araştırmada ortaya çıkan bir başka ilginç veri de üst yöneticilerin çok büyük kısmının mühendislik kökenli olması. Bu oran yüzde 52,8’e denk geliyor. Özellikle endüstri ve makine mühendisliği mezunları, iş dünyasında açık ara farkla ilerliyor.  Bu haberimizde iş dünyasının liderlerinin yetiştiği üniversiteleri araştırdık. İş hayatında başarılı  kariyerleriyle dikkat çeken isimlerin, nasıl bir eğitim aldığına göz attık. Bu okulların farkını ve öğrencilerine neler kattığını, hem uzmanlara hem eski mezunları olan üst yöneticilere sorduk.

BOĞAZİÇİLİLER HER SEKTÖRDE

Her 5 CEO’dan 1’inin mezun olduğu Boğaziçi Üniversitesi, CEO yetiştiren okullar arasında ODTÜ ile birlikte ilk sırada yer alıyor. Eğitimini Boğaziçi’nde yapmış isimlere, hemen her sektörün tepe noktasında rastlamak mümkün. Ancak uzmanlara göre Boğaziçi Üniversitesi mezunları, özellikle sosyal bilimlerde güçlü. O nedenle bu okuldan mezun olan yöneticilerin, ağırlıklı olarak hızlı tüketim, ilaç, telekomünikasyon gibi satış, pazarlama ve sosyal bilimlerin ön plana çıktığı sektörlerde zirveye tırmandığı gözleniyor. Eczacıbaşı Holding CEO’su Erdal Karamercan, Novartis Türkiye Genel Müdürü Güldem Berkman, Unilever Türkiye CEO’su İzzet Karaca, Vestel Şirketler Grubu CEO’su Ömer Yüngül bu tez için iyi birer örnek.
Odgers Berndtson Türkiye Yönetici Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar, bu noktada dışa dönük bir eğitimin avantaj olduğunu söylüyor ve ekliyor:
ceodstutblo1“Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciler, Amerikan sistemiyle hayata hazırlanıyor. Sistemde, öğrencilerin sosyal becerilerini geliştirmeye, girişken, sonuç odaklı ve yüksek güvenli olmaya yönelik yaklaşımlar bulunuyor.”
Eski Boğaziçililerden Güldem Berkman, “Boğaziçili olmayı” şöyle paylaşıyor:
“Boğaziçili olmak her şeyden önce çok gurur verici, zira hem eğitim hem öğretim anlamında insana çok şey kattığını düşünüyorum. Boğaziçi’ne girmiş olmak hayatım için önemli bir dönüm noktası oldu. Öncelikle iş hayatına kesin avantajlı başlıyorsunuz ve bu iyi başlangıcın arkasını getirecek özgüven ve vizyona da sahip oluyorsunuz.”

ODTÜ FİNANSÇI YETİŞTİRİYOR 
CEO fabrikası okullar listemizdeki ikinci lider ise Ortadoğu Teknik Üniversitesi. ODTÜ, hem mühendislik hem işletme eğitiminde öne çıkıyor. Uzmanlara göre ODTÜ’nün verdiği analitik düşünme yeteneği, mezunların genelde bankacılık gibi stratejik kararların öne çıktığı sektörlerde başarıya ulaşmasını sağlıyor. Zaten örnekler de ODTÜ mezunlarının özellikle finans alanında yükseldiğini doğruluyor. Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü ve Murahhas Azası Faik Açıkalın, Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, ve Mastercard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Özlem İmece, ODTÜ’nün finansçı mezunları arasında.

Bu yazı:www.capital.com.tr/ceo-dostuuniversiteler-haberler

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: