Başlangıç > Gelişim Atölyesi, Hayata Dair > Şans Eseri Bulunan İcatlar!!!

Şans Eseri Bulunan İcatlar!!!

sans-eseri-bulunan-icatlar-9287-1g*Coca-Cola
İlaç sektöründe çalışan John Pemperton, koka özü ve şarap karışımından bir şurup üzerinde çalışıyordu. Mucit bu buluşunu daha sonraları baş ağrısını gideren karışım olarak satmaya başladı. 1885 yılına gelindiğinde, Atlanta’da alkol satışı yasaklandı, Pemperton bu şurubun içine karbonatlı su ekledi ve soda benzeri bir hal almasını sağladı. Coca-Cola bu şekilde ortaya çıktı.

 

*Patates cipsi

Bir lokantada çalışan George Crum, 1853 yılında müşterilerine patates kızartmasını sunmaya hazırlanıyordu. Müşterilerinden biri sans-eseri-bulunan-icatlar-9287-3ggelen patatesleri kalın buldu ve “daha ince daha kızarmış” olarak istediğini belirtti. Crum bunun üzerine sinirlenip, patatesleri inanılmaz derecede ince kesip, kupkuru olana dek kızarttı. Şefin şaşırtan bir şekilde müşteri bu halini çok beğendi ve patates cipsi bu şekilde ortaya çıktı.

 

 

*Oyun hamuru

General Electric’te mühendis olarak çalışan James Wright, İkinci Dünya Savaşı’nda uçak lastikleri, asker botları ve başka şeyler içinsans-eseri-bulunan-icatlar-9287-4g plastiğe ihtiyaç duyan ülkesi için silikon yerine plastik kullanmak istedi. 1943 yılında silikon yağının içine borik asit kattı ve şekil alabilen yumuşak bir hamur ortaya çıktı. Bu şekilde oyun hamuru ortaya çıktı.

 

 

 

*Mısır patlağı,

John ve Will Kellogg kardeşler 1898 yılında mısırdan granola yayı üretmeye çalışırken mısır patlakları elde etti.sans-eseri-bulunan-icatlar-9287-8g

 

 

 

 

 

 

*Mikrodalga fırınlar
Raytheon Corporation adlı savunma ürünleri üreten şirkette çalışan Percy Spencer, elektriği bir arada toplayan yeni bir sistemsans-eseri-bulunan-icatlar-9287-5g üzerine çalışıyordu. Bu sırada cebindeki çikolatanın ısıdan hemen eridiğini gördü. Spencer bu buluşunu mikrodalga fırına çevirdi.

 

 

 

 

*Not kağıtları
Post-It olarak bilinen not kağıtları 3M şirketinin araştırmacıları Spencer Silver ve Art Fry tarafından kalıcılığı uzun olmasına sans-eseri-bulunan-icatlar-9287-7grağmen maddeleri kesin olarak yapıştırmayan bir süre tutunmalarını sağlayan bir yapıştırıcı çalışmaları sırasında ortaya çıktı.

 

 

 

 

*Penisilin

Sir Alexander Fleming, bakteri ürettiği bir kapta ortaya çıkan bir küfün etrafındaki tüm bakterileri öldürdüğünü fark etti. Küf sans-eseri-bulunan-icatlar-9287-9güzerinde çalışmalarını devam ettiren Fleming buradan hastalıkları büyük ölçüde yok eden bir antibiyotik olan Penicilin iğnesini keşfetti.

Bu haber:www.aktifhaber.com sitesinden alıntıdır.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: