Başlangıç > Özgeçmiş Üzerine > Teklif Kaptıran İş Görüşmeleri Nasıl Yapılır?

Teklif Kaptıran İş Görüşmeleri Nasıl Yapılır?

is_gorusmesi_karikatur_1

Teknik öğrenmenin faydası çoktur. Teknik beceri kazanmanınsa en iyi üç yolu vardır:

(1)   Süper bir gözlem yeteneği
(2)   Çok okumak
(3)   Denemekten çekinmemek

Iş görüşmelerinde teknikten daha önemli olan insanın kimyasının uyuşmasıdır. Kimyanızın tutmasıysa malesef teknikle pek de ilgili değildir.

İş görüşmelerine sık gidiyorsanız, bu harika bir haber. Sık görüşme yapmak insana deneyim kazandırır. Farklı tarzlara sahip bir dolu yöneticiyle konuşuyor olmak hem nasıl sorularla karşı karşıya kalabileceğinizi gösterir hem de bu sorulara verdiğiniz cevapları değerlendirebilmenize ve mükemmele yaklaştırmanıza neden olur.

İş görüşmesine sık gidip bir türlü iş teklifi alamamaksa, hafif sıkar. Hatta moral ve motivasyonunuzu bile yıkabilir. Eğer ne istediğinizi biliyorsanız, hangi işi ve işyerini seçmek istediğinizi bildiğinizden görüşmelerden güçlü çıkarsınız. Istediğiniz gibi bir görüşme olmasa bile.

Harvard’ın araştırmalarında iş görüşmelerine gidenlerin çoğunun bir “sınava” girdiği edasıyla hareket ettiği bulunmuş. Yani, “sınava gir, ne kadar çok doğru cevap verirsen kazanırsın” mantığıyla görüşme yapıyormuş adaylar. Bir diğer grup da şirketlerin sorulara nasıl cevap vermelerini isteyebileceklerine odaklandıklarından konuya uyumlu cevapları vermek için çaba harcıyormuş. Bunu yazmak istedim çünkü bakın kariyer tavsiyelerine, her danışman kedi gibi bu tavsiyeleri sunar sizlere. Demek ki neymiş, her duyduğunuza her öneri verene hemen inanmayacaksınız. Mümkünse kendi araştırmanızı yapıp, kendi muhakemenizi kullanmayı da arada bir deneyeceksiniz.

İş görüşmesini iş teklifine döndürmek için 2 temel şeyi yapmanız gerek:

1- Kısa zamanda güven oluşturmaya bakın
Dostluklar kolay oluşmaz. Neden? Çünkü güven kazanmak kolay değildir. Güven kazandıktan sonra da onu koruyabilmek önemlidir. Bir kere güven gitti mi tekrar inşası zaman alır.

Güven kazanmak için en tepede ki öneriyi harekete geçirmek gerek. Yani gözlerinizi açın ve karşınızda ki kişinin sizinle nasıl bir iletişim tarzı olduğuna bakın. Eğer açık, canlı ve istekli bir yapısı varsa, benzer bir yapıda iletişimi tercih edin. Kapalı bir iletişim tarzı varsa, yani ses tonu ve bakışları sert, kolları kavuşturulmuş gibi, o zaman, açılmasını bekleyin. Açılmazsa, siz açık ama gözlemci olmaya devam edin. Konuşmalardan ortak bir nokta kapıp kapamayacağınıza dikkat edin. İs konusunda ortak nokta bulsanız dahi, sert mülakatlarda ortak noktaları konuşmaktan pek hoşlanılmayabilinir. Yani biraz ip üstünde yürümek gibidir durum. Bu yüzden ortak noktanız, diyelim 6 Sigmaysa, uygulamada kara kuşak sayısının artmasından kaynaklanan sorunların çözümünden bahsetmek daha iyi bir fikir olacaktır.

2- Başardıklarınıza değil başarabileceklerinize odaklanın
Etkin bir CV geçmişte ne tür başarılar elde ettiğinizi ve bunları yaparken nelerden yararlandığınızı anlatır. Oysa iş görüşmeleri neler yaptığınızdan çok neler yapabileceğinizle ilgilidir. Yani, eskiden yaptıklarınızı yeni şirkete nasıl aktarabileceğinizi göstermeniz gerekir.

Biraz da heyecanlı ve istekli olmanız önemlidir. Abartın demiyorum ama işe heyecanınız varsa bunu gösterin. Heyecanınızı dozunda göstermek, ilgili olduğuna işaret eder. Onları istediğinizi anlatır. Bu güven verir karşı tarafa. Yalandan heyecan göstermek pek mümkün değildir, çünkü çabuk anlaşılır o yüzden gereksiz ve anlamsız heyecan yapmaktansa, gerçekten hissediyorsanız içinizde ki heyecanı dışa vurun. Ve dozunda tutun.

Bu yazı;kariyeryolculugu.com sitesinden Fatmanur Erdogan’ın yazısından alıntıdır.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: