Başlangıç > İş Hayatına Dair > SUNUM YAPMAK DA ÇOK BASİT(!)

SUNUM YAPMAK DA ÇOK BASİT(!)

giving-a-presentationÖzellikle Endüstri Mühendisleri olarak bizler, günlük hayatta çoğunlukla yaptığımız bir projenin, raporun, istatistiki verilerin, analizlerin ve tasarımların sunumları ile uğraşmaktayız. Presentable kavramı bizler açısından büyük önem arz etmektedir. Yani sunum yapabilme, katılımcılara veya üst yöneticilere yapmış olduğumuz çalışmaları anlatma çabası içindeyizdir. Aşağıdaki çalışma biraz okuduklarımdan, biraz da yapmış olduğum sunumlardan edinmiş olduğum deneyimler olup, bütün bir sunum çalışmasını yansıtmamaktadır. Ancak genel hatları ile yapılacak bir sunum, teklif vb. durumlarda etkili olacağı kanısındayım.

 1. Sunuşunuz yazılı da olsa sözlü de olsa profesyonel bir yaklaşımla gerçekleştirilmelidir. Herşeyi uygun bir düzenle sunmalısınız. Amatörce davranışlar olabilir, ancak amatörce fikirler güven problemini doğuracaktır.
 2. Anlattığınız şeylerde samimi iseniz ve onlara inanıyorsanız, bunu yansıtmalısınız. Tereddüt etmeniz şüphelere neden olacaktır ve anlatmak istediklerinizin anlaşılamamasına neden olacaktır.
 3. Gelebilecek sorular ve itirazları tahmin etmeye çalışmalısınız. Bunları sunumuz sonrası ayrı bir bölümde yanıtlamanızda fayda olacaktır. Sunum devam ederken gelebilecek sorulara cevap verme çabası sizin anlatmak istediklerinizin önüne geçebilir.
 4. Fikirlerinizi anlatmak istediğiniz kişilerin yerine kendinizi koyun ve nasıl etkileneceklerini belirlemeye çalışın. Onların kişisel özelliklerine veya eğitim durumuna göre ne tür bir yaklaşım sergileyebileceklerini belirlemelisiniz.
 5. Savunulan düşünce veya konu ile ilgili, sizi izleyen veya dinleyenlerin kazanacaklarını onlara aktarmalısınız. Yapılmaması durumunda ne tür dezavantajlar olabileceğini vurgulayın. Bunun için düşüncenize karşı tutum sergilenebilecek noktaları belirleyin.
 6. Fikirlerinizi esnek bir biçimde yansıtın ve sizi zorlayacak durumlarda ani manevra yapma olanağı elde etme imkanınızı oluşturun.
 7. Derinlemesine hazırlanın. Destekleyen verileniz gerçekçi olsun. Durumun geçmişi ve gelecekteki durumu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olduğunuzu gösterin.
 8. Anlatacaklarınızı daha iyi ifade etmek adına zamanınızı iyi kullanın ve katılımcılara bunu belirtin.
 9. Ses tonunuza, hareketlerinize önem verin ki katılımcıların dikkatlerinin dağılmasının önüne geçebilesiniz.
 10. Giyim ve duruşunuz oradaki katılımcıları etkileyecek faktörlerdendir ve giyiminize ve karizmatik duruşunuza önem verin.
 11. Gereksiz ayrıntılardan kaçının. Konu hakkında birkaç örnek ile anlatacaklarınızı aktarın. Gereksiz ayrıntı oradakileri sıkacak ve sunumunuza karşı ilgiyi ortadan kaldıracaktır.
 12. Katılımcılar ile göz teması kurmaya çalışın. Hem sizin anlatacaklarınıza odaklanmanızı sağlayacaktır, hem de katılımcıların sizinle olan iletişimini güçlendirecektir.
Reklamlar
 1. Henüz yorum yapılmamış.
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: