Başlangıç > Bilişim/Teknoloji > Google Arama Motoru Kayıt

Google Arama Motoru Kayıt

Google arama motoruna kayıt olabilmeniz için yapmanız gereken ilk şey; Google Webmaster Tools  linkinden kayıt olmaktır. Kayıt esnasında yazacağınız e-mail adresi kısmına, eğer mevcut bir gmail adresiniz varsa yazmanız çalışmalarınızı sağlıklı bir şekilde yapabilmeniz için daha uygun olacaktır. Eğer bir gmail (Google Mail) hesabınız yok ise Google Mail linkinden hemen bir tane oluşturabilirsiniz.

Google Webmaster Tools  kaydınızı tamamladıktan sonraki adım ise; google webmaster tools uygulamasına site eklemektir. Bunu yapabilmek için; Google Webmaster Tools   linkinden uygulamada oturum açarak sağ üstte bulunan “Site Ekle” butonunu tıklayın.(Resim 1)

webmaster tools Google Arama Motoru Kayıt

Resim 1

“Site Ekle” butonunu tıkladığınızda açılan pop up sayfasında, site adınızı başında http://olmadan örnekteki gibi yazın. Örn: http://www.siteadiniz.com ve ardından “Devam” butonunu tıklayın. (Resim 2)

webmaster tools 2 Google Arama Motoru Kayıt

Resim 2

“Devam” butonunu tıkladığınızda karşınıza çıkacak sayfada ise, eklediğiniz sitenin size ait olduğunu doğrulamanız için yapmanız gerekenler yer alıyor. Bunu yapabilmek için öncelikle“Alternatif yöntemler” sekmesini tıklayın. Daha sonra alt kısımdaki “HTML dosyası yükleme” seçeneğini seçin. Bu sekmenin 1nci maddesinde yer alan linki tıklayarak.htmluzantılı dosyayı indirin ve bilgisayarınızın masaüstüne kaydedin.
2nci maddede, indirmiş olduğunuz bu dosyayı ftp programınız aracılığı ile web sitenizinpublic_html  klasörü içerisine atın. 3ncü maddede belirtilen linki tıklayarak yüklemiş olduğunuz dosyanın doğrulamasını yapın. Tüm bu işlemleri sorunsuz olarak bitirdiyseniz, sayfanın sonunda bulunan “Doğrula” butonunu tıklayın. (Resim 3)

webmaster tools 3 Google Arama Motoru Kayıt

Resim 3

Artık siteniz Google Webmaster Tools uygulamasına eklenmiş oldu. “Web Yöneticisi Araçları” linkini tıkladığınızda eklenen sitenizi görebilirsiniz. Geriye bir tek sitenize ait sitemap dosyasını Google Webmaster Tools uygulamasını eklemek kaldı. Bunu yapabilmek için anasayfada eklenen sitenizin linkini tıklayın. (Resim 4)

webmaster tools 4 Google Arama Motoru Kayıt

Resim 4

Sitenizin linkini tıkladığınızda açılan sayfanın admin panel kısmında, sayfanın sol tarafında, bulunan “Optimizasyon” seçeneğini tıklayın. Optimizasyon linkinin alt kısmında açılan sekmelerden “Site Haritaları” kısmını seçin. Şimdiki açılan sayfanın sağ üst kısmında bulunan “Site Haritası Ekleme/Test Etme” butonunu tıklayarak site haritanızın adını buraya yazın. Örn: http://www.siteadresiniz.com/sitemap.xml
Burada dikkat etmeniz gereken şey ise, …/ dan sonra sadece sitemap adresinizin adını yazmanız gerektiği. Site haritanızı doğru bir şekilde yazdıktan sonra altta bulunan “Site Haritası Gönder” butonunu tıklayın. (Resim 5)

webmaster tools 5 Google Arama Motoru Kayıt

Resim 5

Tüm bu işlemleri bitirdikten sonra artık sitenizin google arama motoru kayıt işlemi tamamlanmış oluyor. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey, sitenizi sürekli olarak güncel tutarak yeni içerikler eklemek. Eklediğiniz her yazı veya resim artık google arama motoruna otomatik olarak eklenecek ve linkleriniz arama motorunda en kısa süre içersinde indexlenecektir.

Bu yazı; www.wordpressentials.com/wordpress-seo-teknikleri/wordpress-temel-seo-ayarlari/google-arama-motoru-kayit/

Reklamlar
  1. Ağustos 13, 2013, 2:01 pm

    Reblogged this on yasarnorman.

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: