Başlangıç > Süreç ve Risk Yönetimi, Strateji Yönetimi > GE gibi Şirket Büyümesini Bir Proses Olarak Görmek!

GE gibi Şirket Büyümesini Bir Proses Olarak Görmek!

Büyümek bütün firmaların gerçekleştirmek istediği en önemli hedeflerden biridir. Özellikle uluslararası pazarlara açılma yoluyla büyüme çok cazip hale gelmeye başladı. Peki kaç firma büyümeyi bir proses olarak görüp uyguluyor dersiniz?

Büyümeyi bir proses olarak gören firmalar arasında General Elektrik de var. Organik olarak büyüme prosesi 2000’li yılların başında Jeff Immelt liderliğinde ivme kazandı. Immelt’ten once GE’nin başında büyük değişimi gerçekleştiren efsanevi lider Jack Welch vardı. Welch gibi radikal kararlar almaktan kaçınmayan bir liderin önderliğinde GE coğrafik ve satın almalar yoluyla hızla büyüdü.

Jeff Immelt GE’ye CEO ve Chairman olarak atandığında zaten üretkenkenliği artırmaya yarayan bir tool kit Welch döneminde aksiyona konmuştu. Immelt bunu büyümeye yönelik olarak yeniden tanımladı. Üretkenlik üzerine kurulmuş şirket kültürünü organik büyüme şekline dönüştürme atılımlarını gerçekleştirdi. Bu organik büyümeyi sağlayan atılımların başında innovasyon gelmekteydi. GE değişen rekabet koşullarını ve müşterilerin ihtiyaçlarını göz önünde tutarak teknolojide inovasyona öncelik vermeyi hedefledi. Bazı işleri outsource ederek, Ar-Ge ve pazarlamaya ağırlık verdi. Ar-Ge merkezlerini Amerika dışında diğer ülkelere de taşıdı. Bu yatırımlarla teknolojide ilerlemeler kaydedildi.

GE bu türlü yatırımların yanında en iyi satış ve pazarlama ekibini kurdu. Bu gruba “Commercial Council” adını verdi.  İmmelt başkanlığında yönetilen bu grup firmanın büyüme programlarını, daha da önemlisi büyüme prosesi oluşturma fikrini ortaya attı. Bu prosesi iyi bir şekilde takip içinde doğru ölçüm sistemleri getirildi.

GE BÜYÜMEYİ  6  KISIMLI BİR PROSES HALİNE GETİRDİ

indirÖzellikle büyük firmaların başarı ile yönetilmesinde proses çok önemli ve bu prosesi başarı ile yönetebilmek için de doğru bir performans takip sistemi kurmak gerekiyor.

GE büyüme prosesini kurmadan önce organik olarak büyüyen 15 şirketi benchmark yapıp incelemeye aldı. Örnek olarak aldıkları başlıca firmalar arasında Toyota ve Dell vardı. Bu benchmark analizinde bazı kritik sorular değerlendirildi. Örneğin şirketlerde kimler çalışıyor, nasıl bir yetenek havuzu var ve firma bu güne kadar neler yapmış. Bu analizlerin sonucunda GE Liderler için İK nın kullanılabileceği bir “matriks” sistemi geliştirdi. Bu da 5- temel büyüme özelliğini içeriyor.

1-   Dış çevreye odaklanabilme

2-   Yaratacılık, hayal kurabilme

3-   İyi düşünebilme

4-   Karar verme yetisi

5-   Konu hakkında derin deneyim

GE’ ye göre organik büyüme de en önemli faktörlerden biri insanların aynı işte uzun süreli kalması. Bu bazı şirketlere göre çok farklı bir yaklaşım. Çünkü GE tarzı dışındaki şirketlerde insanlar her 18 yada, 24 ayda bir görev değiştiriyor.

Tabi bu iki yaklaşım da tartışılabilir. Bir işi gerçek anlamıyla öğrenebilmek  işin niteliğine, kapsamına ve kişiye göre değişebilir. Firmanın sürdürebilirlik avantajını yakalayabilmesi için çalışanların görevlerinde yeterli süre kalıp, yerine gelenlere deneyimlerini ve öğrenilenleri aktarması gerekmektedir. Bu firmanın bütünlüğünü koruması açısından da çok önemli.

GE’nin organik büyümesine hizmet etmesi için hayal gücü atılım projeleri üretilmeye başlandı. GE her ay yaklaşık 8 tane bu tip proje üretmeye başladı ve  bunların içinden gelecek vaat edenleri seçerek, hayata geçirilmesi için yatırım kararları aldı. GE’ nin felsefesi bu şekilde risk alarak teknolojide bir ilerleme kaydetmekti.

GE nin organik büyüme modeli bir çok firma için uygulanabilir. Bu 6 kısımdan oluşan büyüme prosesini firmalar çok rahatlıkla uygulayabilirler. Burada önemli olan firmanın hedeflerinin ne olduğuna karar vermesidir.

Bu yazı; Aydan Kayserili’nin kaleme aldığı ve www.ibsturkiye.com/blog/ sitesinden alıntı bir yazıdır.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: