Başlangıç > Medya > Medyaya Harcadığımız Zamanın Yarısı Online!

Medyaya Harcadığımız Zamanın Yarısı Online!

Teknolojinin gelişmesi ve medyanın dijital evrimi sürecinde medya tüketimleri de global çapta değişime uğruyor. VivaKi Business Intelligence tarafından Global Web Index* verileriyle hazırlanan bu çalışmada, Türkiye’deki aktif** internet kullanıcılarının farklı medya kanalları ile geçirdikleri süreler yaş bazında ele alınıyor.

Günde 11 saatimizi medya ile geçiriyoruz!

Türkiye’deki aktif internet kullanıcıları, çeşitli cihazlar aracılığıyla günde ortalama 10,9 saat medya tüketiyor; yani 24 saatin yaklaşık 11 saatlik diliminde ya TV izliyor, ya internete bağlanıyor ya da başka bir iletişim kanalında vakit geçiriyor.

En yoğun medya tüketimi 25-34 yaş grubunda

Medya tüketim sürelerine yaş grupları bazında bakıldığı zaman, en yoğun tüketimin 25-34 yaş aralığındaki kullanıcılarda gerçekleştiği ve bu tüketimin süre olarak yaklaşık yarısını internetin oluşturduğu görülüyor. 25-34 yaş aralığındakilerden sonra süre bazında en yoğun tüketim 16-24 yaş grubu iken, en düşük tüketimin gerçekleştiği grup 45-54 olarak dikkat çekiyor.

2555

45 yaş altında radyo ve basın tüketim süresinin yaklaşık yarısı online

Medya tüketiminde önemli bir yere sahip olan TV, platformlar arası dönüşüm gösteriyor. Özellikle Türkiye’deki genç kullanıcıların TV tüketimlerini online platformlara taşıması dikkat çekiyor. İnternet üzerinden TV izleme, 16-24 yaş arası aktif internet kullanıcılarının toplam TV tüketim sürelerinin yaklaşık olarak 4’te 1’ini oluştururken, yaş ilerledikçe offline TV’nin payı artıyor. İnternet üzerinden radyo dinleme ise TV’ye göre daha yaygın ve erken kabul gören bir aktivite olarak dikkat çekiyor; 45 yaşın altındaki aktif internet kullanıcılarının gün içindeki radyo dinleme sürelerinin neredeyse yarısı internet üzerinden gerçekleşiyor. Gazete ve dergi içeriklerinde de online-offline makası daralıyor; 45 yaş altı aktif internet kullanıcılarının yazılı basın içerik tüketimlerinin önemli bir kısmı online olarak gerçekleşiyor.

455455

* Global Web Index: Türkiye’nin de dahil olduğu, 36 ülkede 130.000′i aşkın katılımcıyla gerçekleştirilen Global Web Index Araştırması, “her gün bağlanan” internet kullanıcısını temsil etmektedir. Araştırmada, her gün internete bağlanan 16-64 yaş arası 2.350 kullanıcıya online anket yöntemi uygulanmakta ve 8 ana başlıkta yaklaşık 150 soru sorulmaktadır. Böylece, Türkiye’deki aktif internet kullanıcısının, online davranışları, tercihleri, ilgi alanları, motivasyon ve bariyerleri, sosyal medya davranışları, etkileme gücü ve fikir beyan etme sıklığı, biçimi ve platformları, markalardan beklentileri, online içerikle ilişkisileri, mobil&tablet kullanımları, vs. detaylı olarak incelenebilmektedir.

** Global Web Index Araştırması’na göre aktif internet kullanıcısı, internete her gün bağlanan kullanıcı olarak tanımlanmaktadır.
Bu yazı; www.connectedvivaki.com sitesinden alıntıdır.
Reklamlar
Kategoriler:Medya Etiketler:, ,
  1. Haziran 21, 2013, 8:53 am

    Reblogged this on yasarnorman.

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: