Başlangıç > Özgeçmiş Üzerine > Seni Neden İşe Alayım ki?

Seni Neden İşe Alayım ki?

Kendinizi işe alım yapan bir İK çalışanı yerine koyun. Bir ilan için binlerce başvuru yapılıyor. Bu başvuruların hemen hepsi internette bulabileceğiniz benzer tüyolar ile hazırlanmış A4 kağıtlar ya da kariyer siteleri üzerinden gelen formatlanmış bilgiler. Sizce bu başvuruların biri diğerinden ne kadar ayrılıyor? Sizce bir İK çalışanı her bir başvuruya ne kadar vakit ayırıyor? Bu iş için uygun olduğunuzu düşünebilirsiniz. Belki de öylesiniz. Görüşmeye çağırsalar gerisi sizin için kolay. En azından bir fırsat iyi olurdu. Peki  bu şartlar altında görüşmeye çağrılma  olasılığınız kaç? Eğer fark yaratacak bir fikriniz yok ise binde bir!

Herkesin gittiği yoldan giderek, herkesin takip ettiği cv hazırlama tekniklerini takip ederek fark yaratamazsınız. Nihayetinde sizinkine benzer yüzlerce hatta binlerce kağıttan bahsediyoruz. Sizin fotoğrafınız renkli olabilir, bilgileriniz etkileyici ve sayfa düzeniniz harika olabilir.  Ancak  dikkat çekmek için gerçekten fark yaratmalısınız. Farklılık malesef şu an okumakta olduğunuz gibi yazılarda “hap” gibi gelmez. Farklılık içinizden, sizden gelir. Size aittir, bu yüzden sizin üzerinizde sırıtmaz ve dikkat çeker. Biz bu yazıda size kendi farklılığınızı bulacağınız bazı ipuçları vermeye çalışacağız. Bazıları etik değerleri zorluyormuş gibi gelebilir. Amaç bu örnekleri  uygulamanız değil, kendi farklılığınız bulmanız için pencere açmaktır.

cv

Herkes iş başvurusuna cv doldurarak başlıyor ise siz öncesinden başlamayı deneyin. Örneğin başvurmayı düşündüğünüz firmanın web sitesini, varsa sosyal paylaşım sitelerini inceleyin. Tartışmalara katılın ve kendinizi gösterin. Böylelikle bu platformlarda şirket çalışanları ile bir bağlantı kurma şansınız olur. Daha sonra bu firmanın ilanına başvurduğunuzda buradaki bağlantılarınızdan size destek olmalarını isteyebilirsiniz. Paylaşımlarınız etkiliyici bir iz bırakabilir.

Kendi bloğunuzda, linkedIn gibi sosyal paylaşım platformlarında bu firmanın ismi ile  yazılar ve yorumlar yazabilirsiniz. Böylelikle internet üzerinde firma ismini aradıklarına size ulaşabilirler yada aylık olarak medya yansımaları raporunda yer alabilirsiniz.

Herkes cv’sini internetten gönderiyor ise siz posta ile gönderin. İnternetten başvurunuzu yapın elbet. Ancak kendi el yazınız ile doldurulmuş bir ön yazıyı posta ile ik departmanına ya da potansiyel müdürünüze yollabilirsiniz. İçerisine projelerinizden bahsedeceğiniz cd yada başka evraklar koyabilirsiniz. Özgeçmişinizde  aile hayatına önem vermekten bahsettiyseniz, bir aile fotoğrafı ekleyebilirsiniz.

Aklınızda firma ile ilgili projeleriniz varsa bunları olabildiğince dokümante edin. Bir proje dosyası hazırlayın ve doğrudan potansiyel müdürünüze ulaştırmaya çalışın.

Herkes CV’sini word formatında gönderiyor ise siz ppt olarak gönderin. Pdf. yada video formatlarından birisinde gönderin.Tüm başvuruları bir klasörde toplasalar dahi sizin cv’niz ayrı gözükecektir.

Hadi bir adım ileri gidelim. Diyelimki bir satış pozisyonuna başvurmayı düşünüyorsunuz. Firmanın ürününü alın, sonra şikayette bulunun. Şikayetinizin dozunu arttırıp ilgili müdüre kadar ulaşın ve ona cv’nizi elden vererek insanlara ulaşmak için kendi yöntemleriniz olduğundan bahsedin. Diğer adayların aksine bu işi ne kadar istediğinizi doğrudan potansiyel müdürünüze kendiniz söyleyin. Bu size kışkırtıcı mı geldi?

İnternette sanal saldırıların en popüler olduğu dönemde birçok hacker işe girmek istedikleri şirketlerin internet sitelerine saldırdı. Bu firmalara başvurularını firmanın web sitesine mesaj bırakarak yaptılar.Firmalar neler yapabilecekleri konusunda ikna oldular. Bu insanlar kendi yöntemlerini kullandılar ve dikkat çektiler. Bir çoğu istediği firmalarda işe başladı.Sizce bu kişiler bir cv hazırlayıp hobilerine “web sitelerine saldırmak” yazsaydı ne kadar şansları olurdu?  Onlar kendi farklılaştırıcı  yeteneklerini kullandı.

Öte yandan satış pozisyonuna başvurunuzu ayn şekilde yapsanız nasıl olurdu? Örneğin firmanın web sitesini ele geçirip şöyle bir not bırakabilirsiniz;

özgeçmiş

Farklı olmak gerçekten farklı olmaktır. Başkalarının farklılıkları sizde sırıtacaktır. Anlamlı bir farklılık ortaya koymalısınız.

Sizin de  kendi yönteminizi geliştirmenizin vakti geldi. Size ait olan farklılığınız bulun ve onu kullanın. Mümkünse çalışmanıza CV bırakmadan önce başlayın. Ne kaybederseniz? Binde bir olan şansınızı mı mesela?

Bu yazı;www.etkilisunum.net sitesinden alıntıdır.

Reklamlar
  1. Haziran 7, 2013, 11:10 am

    Reblogged this on yasarnorman.

  2. Mayıs 22, 2017, 3:13 am

    I have a similar recipe, Crazy Cake, it is made in a 9 x 13 pan and has to-die-for white frosting – let me know if you ever want to try it! Then there is plenty to sh8#0&ra23e;

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: