Başlangıç > Proje Yönetimi > Proje Başlangıç Tarihleri için 5 Seçenek!

Proje Başlangıç Tarihleri için 5 Seçenek!

Projelerin özelliklerinden biri de geçici bir girişim olmasıdır. Belirli başlama ve bitiş tarihleri vardır. Basit gibi görünebilir fakat asıl sorun yaşanan nokta ise bu tarihlerin kesin olarak hangi tarihler olduğudur, Proje başlangıç dokümanı yayınlandıktan sonra mı başlar? Yoksa takvim kesinleştikten sonra mı ?

Bu tarihler için genel kabul görmüş bir yaklaşım yoktur, genelde her organizasyon kendi dinamiklerine göre tarihleri belirler. Belirlemekte kullanılan bazı seçenekler şöyle sıralanabilir;

  • İhtiyacın ortaya çıktığı tarih. Proje başlangıç tarihini fikrin ortaya çıkış tarihi olarak belirleyebilirsiniz. Belki de kurumunuz/şirketiniz fikirlerin ortaya çıktıktan sonra pazara çıkana kadar geçen süreyi takip etmek istiyordur. İyi fikirlerin satışa çıkana kadar geçen sürenin uzun olmasından yakınıyor ve bu süreyi kısaltmak istiyorsanız, başlangıç tarihini böyle erken bir tarih seçebilirsiniz.
  • Bütçenin onaylanması. Bu durumda ise projenin başlangıcı proje için ayrılan bütçenin kesinleştirilmesi ile başlar. Burada fikir ortaya çıkmış ve bir fayda/maliyet analizi yapılacak hale kadar olgunlaşmıştır. Proje bir önceliklendirme aşamasından geçmiş ve bütçesi kesinleştirilmiştir. Tabi burada bir önceki yılda bütçesi onaylanan ve ertesi yıl başlayacak bir proje varsa, bu durumda da başlangıç tarihi çok erken kalabilir.
  • Proje yöneticisinin atanması. Bu daha yaygın bir kullanımdır. Burada proje yöneticisinin projeye atanan ilk kaynak olduğu varsayılmaktadır. Proje yöneticisi atandığında projenin başlangıç ve planlama safhaları başlar. Bu nedenle bu tarih seçilebilir.
  • Proje Beratının sponsor tarafından onaylanması. Bazı organizasyonlarda ise projeler Berat dokümanı resmi olarak onaylandıktan sonra başlar. Kaynakların atanması ve projenin resmi başlama süreci için onaylanmış bir berat hazırlanması şart koşulmuştur.
  • Proje başlangıç toplantısının yapılması. Bu seçenekte projenin başlangıç tarihi ön hazırlıklardan ve planlamalardan sonra resmi proje başlangıç toplantısı olarak belirlenir. Burada tüm paydaşlara ve katılımcılara projenin başlamaya hazır olduğu bildirilir.

Proje Eğitim Merkezi’nin yapmış olduğu çalışmalardan alıntı yapılmıştır.

Reklamlar
Kategoriler:Proje Yönetimi
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: