Başlangıç > Beden Dili > İş Görüşmelerinde Beden Dili Hatası Yapmak mı!!!!

İş Görüşmelerinde Beden Dili Hatası Yapmak mı!!!!

Yapılan araştırmalara göre;  yüz-yüze görüşmelerde sözcükler %10’u, ses tonu, vurgu vs.. %30’u, beden dili ise %60’ı oluşturmaktadır.

beden-diliTüm iş görüşmelerinizde, karşı taraf ile sağlıklı bir iletişim kurmak ve güven oluşturmak en az başarılarınız ve becerileriniz kadar önem taşır. Genellikle iş görüşmesi öncesinde adaylar özgeçmişe, sorulabilecek muhtemel sorulara ve giyim konusuna dikkat eder. Oysa görüşme sırasında sözleriniz ve dış görünümünüz kadar , kendinizi nasıl sunduğunuz da çok önemlidir. Görüşme esnasında beden dilinize yani duruşunuza, ses tonunuza, göz teması ve ellerinizi kullanış şeklinize dikkat etmelisiniz.

İş görüşmelerinde yapılan bu 6 beden dili hatasına dikkate ederek, başarılı bir iş görüşmesi yapabilirsiniz:

1.Göz teması

Göz temasının çok fazla kullanılması, kişiyi agresif ve uygunsuz gösterirken, normalden az kullanılması da kişinin dürüst olmadığını ve bir şeyler sakladığını düşündürebilir. Peki, kaçamak bir bakış ile meydan okuyucu bir bakış arasındaki dengeyi nasıl bulabiliriz? İyi bir göz teması, göz temasının sürekliliğini sağlayarak olur, fakat bu 40 dakika boyunca birine gözlerinizi dikmeniz gerektiği anlamına gelmez. Eğer 40 dakikalık bir görüşmeden çıkıp, görüştüğünüz kişinin göz rengini bilemiyorsanız, bu iyi bir göz teması kuramıyorsunuz demektir.
2. Göz devirme
Göz temasının doğurabileceği iyi veya kötü etkiler, onu nasıl yönettiğinize bağlıdır. Bunu yaparken gözlerinizi devirmeniz her zaman kötü bir sonuç getirecektir. İnsanlar genellikle katılmadığı konularda ve birisi saçma bir şeyler söylediğinde bu hareketi yaparlar. En büyük problem de, bunu yaptıklarının farkında olmamalarıdır. Bu yüzden yaptığınız her hareketin farkında olmanız, görüşmeyi yapan kişiyi olumsuz etkilememeniz açısından açısından çok önemlidir.
beden dili resim3.Duruş
Beden dilinin en önemli ifadesi duruştur.Görüşme sırasında, dik oturmaya çalışmanız çok normal. Fakat bunu yaparken karşınızdakine rahatsız olduğunuz ve kendinizi kastığınız izlenimini vermeyin. Görüşmeyi yapan kişiyle aranızda geçen konuşmaya karşı ilginizi ortaya koyun.
4.Tokalaşma
Göz temasında olduğu gibi, tokalaşma da nasıl yaptığınıza bağlı olarak, hakkınızda iyi veya kötü izlenimler oluşturabilir. Sıktığınız bilekleri kırmak istemezsiniz fakat sıkı bir tokalaşma her zaman esnek bir tokalaşmaya göre daha pozitif bir etki bırakır.
5.Masaya vurma
Bilerek yapmıyor olsanız bile, görüşme sırasında parmaklarınızı masaya vurarak ses çıkarmanız, görüşmeyi yapan kişinin sizin tedirgin olduğunuzu düşünmesine yol açabilir.
6.Ses
İK danışmanlık firmaları veya şirketlerin insan kaynakları departmanları,  iş görüşmesini telefondan yapabiliyor. Görüşmeyi yapan kişi sizi göremediği için kendinizi rahatlamış hissedebilirsiniz fakat o kadar aceleci olmayın. Bir şeyleri söyleyiş tarzınız, görüşmeyi yapan kişiye sizin hakkınızda birçok şey anlatabilir. Örneğin; sesinizin tonu ve yüksekliği çok düz ise karşınızdaki kişi, neler söylediğinize bakmadan işe karşı çok istekli olmadığınızı düşünebilir.
Yine telefonda konuşurken, bazı kelimeleri normalden daha sık kullanmanız veya kelimeler arasında “ımm” sesiyle birlikte kendinize düşünme araları ayırmanız, kendinizden emin olmadığınızın ve iş görüşmesi için yeterince hazır olmadığınızın düşünülmesine yol açabilir.
Bu yazı;www.globalcv.com/ sitesinden alıntıdır.
Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: