Başlangıç > İş Hayatına Dair > Yöneticiliğinizin İlk Gününde Ne Yapacaksınız?

Yöneticiliğinizin İlk Gününde Ne Yapacaksınız?

yoneticiDiyelim ki bir yönetici pozisyonuna atandınız yada yeniş bir işe yönetici olarak geçiyorsunuz. Bu durumda ilk gününüz çok önemlidir.

Yönetici gibi görünmek
Bazıları yöneticiliği çok ciddiye alıp ilk günden çok ciddi bir tavır ve sertlik ortaya koyarlar. “Nasıl başlarsan öyle gider” mantığı ile birazda kişinin kendini güvenceye almak amacıyla yaptığı anlamsız bir sertliktir bu çoğu zaman. Halbuki sizin yönetici olarak makul bir seviyede otoritenizi göstermeniz yeterlidir. Bunun için asıp kesmeye, sağa sola emirler yağdırmanıza gerek yoktur.

Yönetici gibi görünmenin en önemli unsurlarından birisi giyiminizdir. Giyiminiz çalıştığınız yerin giyim kurallarına, şirket kültürüne yada sektörüne göre farklılık gösterebilir. Siz her halukarda uygun kıyafetleri seçmeli, şık, temiz ve düzenli olmalısınız. Burada da genel kural astlarınızdan daha iyi, temiz ve düzgün giyinmenizdir. Şirketin giyim kurallarını iş görüşmesinde sorabilir, çevreyi izleyebilirsiniz.

İşyerinde ilk gün sevgilinizle ilk buluşmanıza benzer. Her zamankinden biraz daha fazla özenli bir giyimden bahsediyorum. Birkaç gün içinde şirket kültürüne uygun ve size yakışanı giymeye başlarsınız. 

Yönetici gibi düşünmek
İşiniz, bir yönetici olarak çalıştığınız grubu sizin olmadığınız zamandan daha verimli halde çalışmalarını sağlamaktır. Bu yüzden ilk gün itibari ile ibr yönetici olarak yapmanız gerekenler ve öncelikleriniz üzerinde çalışmaya başlamalısınız.

Unutmayın;
* Siz bir lidersiniz
* Çalışanlarınızın gelişiminden ve eğitiminden sorumlusunuz
* Çalışanlarınızın bir ekip olmasından sorumlusunuz

Yönetici gibi Davranmak
Çalışanlarınızı tanımalı onlarında sizi tanımalarını sağlamalısınız. İlk gün kısa bir tanışma toplantısı yerinde olacaktır.

İlk günden çalışma ortamının nasıl olacağını onlarla konuşmalısınız. Etik ve ahlaki açıdan herkesin sorumluluğunu bileceği bir ortamın gerekli olduğunu söylemelisiniz.

İşinizin en önemli kısımlarından birisi çalışanlarınızı motive etmektir. Bu yüzden ilk gününüzü onlara genellikle pozitif bir yaklaşımınız olacağını sadece mecbur kaldığınızda negatif olduğunuzu söylemelisiniz.

Yönetici gibi çalışmak
Yöneticilerin hiç bir şey yapmayacağı sadece yönetecekleri yönünde yanlış bir kanı vardır. Aksine işleri başkalarına yaptırabilmek de bir iştir. Eğersiz konunuzda gerçekten çok iyi iseniz mutlaka ve mutlaka çalışanlarınıza yardım edecek ve destek vereceksiniz. Fakat bir yönetici olarak çalışanlarınıza her konuda yardımcı olacağınızı ve destek vereceğinizi söylerken onların işini onların yerine yapmayacağınızı da söylemelisiniz.

Ekibinizin başarılı olmasını istiyorsanız diğer ekiplerle, departmanlarla ve şirketlerle iyi ilişkiler kurmalısınız. Tabii ki bu listeye kendi yöneticileriniz ve patronunuzu da eklemelisiniz.

Bu yazı;blog.milliyet.com.tr/yoneticilere-ilk-gun-kilavuzu yazısından alıntıdır.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: