Başlangıç > İş Zekası > Data Warehouse ve Business Intelligence Bağlantısı!

Data Warehouse ve Business Intelligence Bağlantısı!

data_storage_diagram2Şirketinizin uygulamaları var ve bu uygulamalar mutlaka birtakım bilgileri depoluyorlar. Şirketinizin gidişatı ve gelecekle ilgili vereceğiniz kararlar için bu bilgilere kullanmaya üzerlerinde analiz yapmaya ihtiyacınız var. İşte bu uygulamalarda yer alan bilgileri (verileri) ayrı bir alana çıkararak üzerlerinde analiz yapılabilecek şekilde ayıklamaya, düzenlemeye Data Warehousing denir.

Mevcut uygulama database leri üzerinde bu çalışmayı yapmamamızın dört temel nedeni var:

 1. Bu uygulamalar sürekli kullanımda olduklarından üzerlerinde bir de analiz işi yaparak yani performans problemi oluşturarak günlük işleri yavaşlatmamak.
 2. Bu bilgiler uygulamalar kullanıldıkça değişiyor ve elimizde sadece güncel bilgiler var. Örneğin stoğunuzda bir maldan dün 100 adet vardı, bügün satış işlemlerinden sonra bu mal adedi 80 e düştü. Şu an sorsak 80 cevabını alacağız, ama bizim düne ait bilgiyi de edinmemiz lazım ki dünden bugüne kaç satış yapmışız bilelim. İşte Data Warehouse larda bu zaman derinliği de mevcut.
 3. Uygulama database leri, o uygulamanın en kısa zamanda isteklere cevap verilmesi için dizayn edilir, ve çok parçalı tablolar kullanılır. Halbuki toplu veri analizleri için daha tümleşik tablolara ihtiyacımız var. Kısaca amaca yönelik olarak Data Warehouse ların uygulama database lerinden daha farklı bir dizayna ihtiyacı var.
 4. Analizlerimizde çok farklı uygulamalardan verileri karşılaştırmalı incelememiz gerekebilir. Hatta bu uygulama database leri farklı vendorlardan olabilir. (Biri IBM DB2 diğeri Oracle gibi). İşte bu farklı ortamlardan verileri ortak bir alana toplamalıyız ki karşılaştırmalı çalışabilelim.

Business Intelligence Nedir? Data Warehouse ile BI arasında ne fark var?

Business Intelligence (BI), stratejik ve operasyonel karar vermede kullanınan, data toplama, analiz etme, depolama ve dönüştürme kaynak ve tekniklerini kullanan bir karar destek sistemidir. Data warehouse, data mining, OLAP veya multidimensional analiz, analitik ve istatistiksel araçlar, raporlama, prezentasyon, scorecard lar, dashboardlar, geleceğe yönelik tahmin uygulamalarını içerir.

Tanımları çok benzemekle ve bazen birbirlerinin yerine kullanılmakla beraber, data warehouse, BI ın bir alt birimidir diyebiliriz. Data Warehouse daha çok BI ile sunulacak olan verinin hazırlanarak BI uygulamalarının kullanımına sunulması için kullanılan yöntemleri içerir. Yani Datawarehouse daha çok data ve data sorgulamaları üzerinde çalışırken, BI daha geniş bir konseptle hem data hem de datanın bir enformasyon olarak business ile paylaşımı üzerinde çalışır.

BI hangi alt parçalara bölünebilir ve hangi ihtiyaçları karşılar?

 • Scorecard ve dashboardlar : Yöneticilere görsel ve özet şeklinde bilgi sunma
 • Enterprise raporlama: Tüm ihtiyaç duyan alt birimlere operasyonel data üzerinden karar verme amaçlı bilgi sağlama
 • OLAP Analizi: Çok boyutlu data üzerinden dilimleme (slicing) gibi yöntemlerle, veriler arası ilşkileri inceleyebilecek analitik analiz imkanı sağlama
 • Geleceğe yönelik tahmin yürütme imkanı sağlama: Data üzerinden istatistiksel analiz yöntemleri ile geleceğe ilişkin kestirim imkanları sağlama
 • Erken uyarı uygulamaları: Belirli durumlar gerçekleştiğinde ilgilenen kullanıcıları uyarma. Örneğin müşteri tercihleri belirli bir yüzdeyle bir üründen diğerine kaydığında ve aynı zamanda yeni ürünü tercih eden müşteri yaşı belli bir limitin altına indiğinde pazarlama birimine bir ilgi not üretme gibi.
 • Korelasyon: Data mining gibi yöntemlerle veriler üzerinde korelasyon araştırması

Bu yazı;www.entdun.com/?page_id=68 sitesinden alıntıdır.

Reklamlar
 1. Nisan 17, 2013, 6:13 am

  Reblogged this on yasarnorman.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: