Başlangıç > Gelişim Atölyesi, Videolar > Google Nasıl Çalışır?

Google Nasıl Çalışır?

Bir ya da birkaç kelimeyi dünyadaki tüm internet siteleri içinde (genelde) 1 saniyeden kısa sürede aramayı becerebilen , bu yetmezmiş gibi tamda aradığımız şeyi karşımıza getiren Google’ın nasıl çalıştığı hakkında pek azımızın bir fikri vardır.Bakalım Google bunu nasıl oluyor da mümkün kılıyor ?

Google çalışanlarından Matt Cutts google’ın nasıl çalıştığını bir video ile çok güzel özetlemiş. Video’nun devamında kısa da olsa çalışma mantığı hakkında bilgi yer almaktadır ancak video’da Matt çok güzel açıklamış:

Alan Adı Sunucuları:

Google’ın alan adı sunucusu (dns) yazılımı tüm dünyadaki şirkete ait ya da kiralanmış bilgisayarlarda çalışır.Bunların tek görevi sorguyu en yakın ve en az meşgul olan Google sunucu kümesine (cluster) a göndermektir.

Cluster nedir ?

Cluster kelimesi Türkçeye salkım ya da kümelerden oluşan bir bütün olarak çevrilebilir.Küçük parçalardan meydana gelen büyük bir yapıyı temsil etmek için kullanılır diyebiliriz.Salkımlar üzüm tanelerinden oluşur ve başlı başına birşeydir.

Cluster’ların Kontrolü

Google’ın dehası binlerce ucuz ve yavaş bilgisayarı tek bir süper bilgisayar gibi kullanabilen network yazılımında yatar.Bu sistem salkımı oluşturan küçük bilgisayarların sisteme girip çıkmasına izin verir.Bu sayede eğer küçük bilgisayarlardan biri bozulursa sistemin çalışması sekteye uğramadan tamir edilebilir veya değiştirilebilir.

Clusterin içinde ne var ?

Googlebot , görevi girebildiği bütün siteleri gezmek ve istemediğini belirtmediği sürece yazıların kopyasını alan ve kolay ulaşılabilir olması için “index verileri” oluşturan web örümceğidir. Bu örümcekler bir siteden diğerine linkler aracılığı ile geçerler populer siteleri ve oradaki linkleri yaklaşık her saatte bir indexlerler. Tüm Google clusterlerinin içinde bütün web in toplam üç kopyası vardır.Bu yaklaşık 20 petabyte tutar.(Kulağa küçük geliyor değil mi?Eğer ipodunuzun hafızası 20 petabyte olsaydı tam 200 milyon şarkıyı cebinizde taşıyabilirdiniz..)Clusterlardaki veriler sürekli güncellenir, asla sabit değildir.

Google Web Server

Aramalar üzerinde aynı anda çalışılması için web server tarafındn onbinlerce makineye gönderilir.Bu markete gidip birşey istediğinizde yüzlerce görevlinin bir ürün bulup alışveriş sepetinize koymasına benzer.

Google Index Server

Google’ ın bildiği herşey devasa veritabanlarında saklanır fakat bir bilgisayarın gigabytelarca dosyayı işlemesini beklemek yerine google bu verileri binlerce bilgisayar tarafından taranarak benzer aramalar için index verileri oluşturulur.Bunu bir kitapta neyin nerede olduğunu belirten içindekiler sayfasına benzetebiliriz.Bu sayade webin kolayca ulaşılabilir olması sağlanır (bkz google desktop)

Google Document Server

İndex serverden gelen verileri linklere ve sıralama algoritmasına göre düzenler ve kullanıcının karşısına çıkarır.

Bütün bu işlemler ortalama 0.5 saniye sürmektedir.

Peki Google web i nasıl bu kadar kısa sürede arar?
Aslında bir sorgu gerçekleştirdiğinizde Google web de aramaz. Google zaten veritabanlarına web in 3 kopyasını almış ve kendi özel algoritmaları sayesinde bunları kolayca aranabilir hale getirmiştir.

Pagerank Algoritması

Google tarafından “envai çeşit üniverstede geliştirilmiş”, sitelerin önemini belirleyen bir “program” ın adıdır. Bu “program” sayesinde Google hangi sitelerin önemli ve hangilerinin önemsiz olduğunu belirler.

Google’ın web araması özelliklerini bilgisayara taşıyan Google Desktop adlı bir uygulaması var.Tam anlamıyla olmasada web aramalarını kullanıyor.Bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda dosyaları tarayarak index verisini oluşturuyor.Bu sayede siz daha aradığınız kelimleri yazarken google bu kelimeleri içeren sonuçları (emailler, belgeler , dosyalar , web geçmişi ..) listeliyor.Yazmaya devam ettikçe sonuçları güncelleyebiliyor.

Bu yazıda milyonsite.com/google-nasil-calisir sitesinden alıntı kısımlar yer almaktadır.

 

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: