Başlangıç > Endüstri Mühendisliği Üzerine > Endüstri Mühendisliğinin Farkı Nedir?

Endüstri Mühendisliğinin Farkı Nedir?

Tüm Endüstri Mühendislerinin bildiği üzere mesleğimiz; insan, makine, malzeme ve benzeri elemanlardan oluşan  üretim ve hizmet sektöründeki bu bütünleşik sistemlerin incelenmesi, planlaması, örgütlenmesi, yürütülmesi, denetlenmesi ve geliştirilmesi için; sistem, model ve yöntem geliştirerek sorunları  önlemeye ve çözmeye odaklanan bir mühendislik dalıdır.

Temel amacı ise; üretim ve yönetim sistemlerindeki etkin ve verimli kullanmaya yönelik çalışmalar yürütmektir.

muhendislik-egrisi-fevzi-akkayaEndüstri Mühendisleri bu görev ve sorumlulukları yerine getirirken sosyal bilimler, bilgisayar bilimleri, temel bilimler, yönetim bilimleri, çağdaş iletişim becerileri ile birlikte fiziksel, davranışsal matematik, istatistik/olasılıktan yararlanmaktadırlar. Bu çerçevede Endüstri Mühendisleri; daha basit, daha insanca, daha az yorucu, daha güvenilir, daha az maliyetli, daha kaliteli, daha az stoklu, daha az arızalı, daha ekonomik, daha karlı, daha etkin kapasite kullanımı olan sistemler yaratmak amacıyla söz konusu sistemleri incelemek, planlamak, örgütlemek, yürütmek, denetlemek, geliştirmek ve bunların uygulanmasını sağlamak durumundadırlar. Girdilerin en efektif şekilde kullanılması ve süreçlerin performansının yükseltilmesi, bağıl olarak çıktı miktarlarının ve kalitesinin artırılması Endüstri Mühendislerini başlıca görev ve sorumluluk alanlarıdır.

ENDÜSTRİ MÜHENDSİLİĞİ’NİN FARKI NEDİR?

Endüstri Mühendisliğini diğer mühendislerden farklı kılan en önemli nitelikler, insan odaklı olması ve bütünsel bakış açısıyla olaylara yaklaşmasıdır. Yani sistemin merkezindeki en önemli faktörün insan aktörü olduğunun bilincinde olma ve sistemin tüm bileşenlerini etkileşimli sonuçlar bütünü içerisinde ele almaktır.
Eğitim yönünden ise Endüstri Mühendisliğini diğer mesleklerden ayıran en temel unsurları şöyledir:

 1. Sorgulama yeteneği – Problemi belirli bir kalıba oturtmak yerine düşüncelerimizi yönlendirecek soyutlamaları yapmaya yönelik olarak sorgulama yeteneği,
 2. Soyutlama ve analitik olarak ifade etme yeteneği – Analitik modeller (matematik programlama modelleri analitik modellerin alt cümlesidir; sistematiği kurulmuş ve tanımlanmış ‘kutular’ bile analitik modeller olabilir) ile ifade etmek ve sorunu bu boyutta ifade etme yeteneği,
 3. Optimizasyon, olasılık ve istatistik kavramlarını karar verme sürecine uygulama yeteneği,

Yukarıda sayılan bu unsurlar Endüstri Mühendislerinin kuvvetli yönleridir. Eğitim süresince edinmiş oldukları teorik bilgiyi çalışma ortamında edindikleri pratik bilgiyle

birleştirip, bu unsurları öne çıkararak çalışma ortamında optimum verimliliği ve

etkinliği sağlayabileceklerdir.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ MESLEĞİNİN AMAÇLARI
Endüstri Mühendisliği Mesleğinin Amaçları; karlılık, etkinlik, verimlilik, esneklik duyarlılık ve yüksek kalitenin sağlanması ve ürün ve hizmetler ile ilgili süreçlerin sürekli geliştirilmesidir. Bu sonuçları elde edebilmek için Endüstri Mühendisi, temel bilimler, yönetim bilimleri, bilgisayar bilimleri,insan ve sosyal bilimler ve çağdaş iletişim becerileri konularında yetkinlikler edinir.

Endüstri Mühendisliği günümüzde büyük ölçekli işletmelerde tam anlamıyla tanınmakta ve Endüstri Mühendisi istihdamı her geçen gün artmaktadır. Artık bankacılık, sigortacılık, danışmanlık, turizm ve sağlık sektörlerinde yer alan hizmet işletmelerinde de Endüstri Mühendisleri çalışmaya başlamıştır.

Reklamlar
 1. Eren
  Mart 6, 2018, 12:24 pm

  Endüstri mühendisliğinin genel olarak hizmet sektöründe faaliyet gösterdiğini anlıyoruz fakat mekatronik dalında kendimizi geliştirmek istersek endüstri mühendisliği öğrenmek bize yarar sağlar mı sağlarsa ne çeşit yararlar sağlar?

  • Mart 8, 2018, 1:10 pm

   Aslında 2 mühendislik dalını birbiri ile kıyaslamak çok doğru bir kıyaslama olmayacağı düşüncesindeyim. Çünkü alınan öğrenim açısından birbirinden farklı dallar. Ayrıca Endüstri Mühendisliği öğrenmek ile kastettiğiniz tam olarak nedir?
   Endüstri Mühendisliği geneli itibariyle; optimizasyon, verimlilik, analiz, proje yönetimi, organizasyon yönetimi gibi iş dünyasının herbir alanında fayda sağlayacak birçok alanda uzmanlıkları sağlamaktadır.

 1. Şubat 7, 2017, 1:27 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: