Başlangıç > İş Hayatına Dair > “Off Bu Toplantılar da Çok Sıkıcı” lardan mısınız?

“Off Bu Toplantılar da Çok Sıkıcı” lardan mısınız?

“Şu toplantılar ne kadar uzuyor…”, “Hep aynı şeyler üzerinde konuşuluyor…”,”Çok sık toplantılar yapılıyor…” gibi gün içerisinde o kadar çok sızlanmalar oluyor ki, belki çoğu zaman haklı kabul edilen bir durum. Evet şirketlerde toplantılar çok fazla ve sık olabiliyor. Peki toplantı sırasında toplantıdan kopmamak için ne yapmalıyız veya toplantı sonunda elimizi kolumuzu sallayarak günlük işlerimize devam mı etmeliyiz?

IKToplantı süresince o kadar çok konuşmanın arasında ne yapıyoruz: “Offf bitse de gitsek” modunda mıyız? Bu hiçbir zaman tasvip edilmeyen davranışı yenmek ve toplantıların içinde olabilmek adına not tutmayı bilmek önemli bir rol oynuyor. Aşağıdaki yazıda not tutmak adına birkaç öneri yer almaktadır. Biraz da olsa faydalı olacağını düşündüğüm notları okumak umarım sizlere bir şeyler katacaktır.

Not almanın sırrı şudur;

1. Not almak sizi toplantıda tutar. Bir toplantıdaki en büyük kabuslardan birisi başkala konulara kafanızın dalıp gitmesi yada uykunuzun gelmesidir. Not aldığınızda sürekli gündemi takip eder, ne toplantı konularından uzaklaşırsınız nede uykunuz gelir.

2. Not alma alışkanlığı aklınıza gelen fikirleri, soruları yada diğer her türlü konuyu unutmadan hemen kayıt altına almanızı sağlar. Çoğu toplantıda birçok çözülemeyen konu kalır. Bazı fikirlerin söylenmesine vakit kalmayabilir. Özellikle toplantıda aklınıza gelen şeyleri not aldığınızda toplantı sonrasında takip etmeniz kolaylaşır. Eğer toplantı ile ilgili tüm konuşmaların notunu alabiliyorsanız toplantıdan sonra tekrar değerlendirme fırsatı da bulabilirsiniz.

3. Not alarak toplantıda konuşulanları başkalarına aktarırken bir şey atlamamış olursunuz. Eğer toplantı sonrasında başkalarına o konularda bilgi vereceksiniz çok iyi bir şekilde dinlemeniz gerekir. Ayrıca sadece konular değil bazen tavır ve davanışların da not alınması gerekebilir. Ayrıca çalışanlar açısından yöneticinin söylediklerini eksiksiz not almaları çok önemlidir. Ve özellikle siz not alırsanız sizinle çalışanlarda not alırlar.

O halde nasıl iyi not alırım;

1. Bir ajanda yada defteriniz olmalı. Son dönemde laptop yada palm cihazları da epey popüler olmuş durumda. Hatta marka sevenlere Moleskine defterlerini önerebilirim. Benim gibi kurşun kalem veya dolmakalem kullanmayı seviyorsanız oldukça hoşunuza gideceğini düşünüyorum.

2. Ajandanızı birbirini takip eder şekilde kullanın. Yani öncelikle tarih bazında kullanın ve yapılacaklar diye not aldığınız bir şeyin sonucunu da oraya not edin.

3. Notlarına geri dönüp rahat hatırlayabilmek için semboller kullanın. Mesela notlarınızı soldan biraz boşluk vererek yazarsanız önemli olanların sol tarafına yıldız, soruların yanına soru işareti, takip edilecek işlerin yanına kare ve yapacağınız işlerin yanına x işareti koyabilirsiniz.

4. Notlarınızı gözden geçirmek için zaman ayırmalısınız. İşte asıl sır burada. Toplantıdan hemen sonra gözden geçirirseniz çoğunu unutmazsınız. Eğer vaktiniz olmazsa ilk müsait zamanda bakmalısınız. Notlarınızı haftalık olarak da gözden geçirmenizde fayda vardır.

Bu yazıda;  blog.milliyet.com.tr/not-tutmanin-sirri/Blog/?BlogNo=49293’dan alıntı kısımlar bulunmaktadır.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: