Başlangıç > Hayata Dair > Çocukluk Hayallerimizde Grimm Kardeşlerin Yeri!

Çocukluk Hayallerimizde Grimm Kardeşlerin Yeri!

Grimm Kardeşler ile ilgili bilgim açıkçası çok fazla yoktu. Google 200. yılını kutlarken, ufak bir araştırma yapayım dedim ve çocukluktan beri dinlediğimiz birçok masalın bu yazarların eseri olduğu ve küçükken kurduğumuz hayallerimizin şekillenmesinde etkili olan kardeşleri inceleme ve sizlerle paylaşma isteğim oldu. Sizlerin de ilgisini çekebileceğini düşündüğüm Masalcı Kardeşlerin hikayesini sizlerle paylaşmak istedim:

“Grimm Kardeşler, Jacob Grimm ve Wilhelm Grimm kardeşler çok ünlü Alman masal yazarlarıdır. Grimm Kardeşlerin masalları bugün dünyanın her yerinde ve hemen herkes tarafından bilinen çok ünlü masallardır.

grimm-kardeslerin-masallarinin-200uncu-yil-donumu-icin-googleden-doodle-2012201264a982ad89e84892bb84

Grimm Kardeşler, eski Alman masal, efsane ve şiirlerini derleyerek kendilerine göre yeni bir üslupla bunları “Çocuk ve Yuva Masalları” (Kinder und Hausmärchen) adıyla yayınlamışlardır.

Bugün dünyanın her yerinde tanınan ve dinlenen bu masallar, Alman dilinin bütün inceliklerini taşır. Çünkü Grimm Kardeşler, bütün bu masal derlemeleri sırasında Alman dilini bütün teferruatıyla incelemişler ve dilin bugünkü durumunu almasına büyük hizmette bulunmuşlardır.

Grimm kardeşler 4 Ocak 1785 ve 24 Şubat 1786 tarihlerinde memur bir ailede dünyaya gelirler. Grimm kardeşlerin sonrasında üç erkek ve bir kız kardeşleri daha olur. Bu kardeşlerden 1790-1863 tarihleri arasında yaşayan Ludwig Emil Grimm günümüzde de tanınan bir ressam ve grafikçidir.

Jacop ve Wilhem Grim çocukluk ve okul yıllarını Hanau ve Stainau yöresinde geçiren Grimm kardeşlerin kişilikleri ve aile değerleri çocukluklarını geçirdikleri bu köyde, yaşadıkları yerin atmosferinden etkilenerek gelişir.

1796’da babaları Philipp Wilhelm Grimm’in ölmesiyle onbir yaşındaki Jacob Grimm bu erken yaşında kendini ailenin küçük reisi olur.

Bu dönemlerinde Grimm kardeşlerin ekonomik ihtiyaçlarını 10 yıl kadar süreyle Kasselli soylu teyzeleri üstlenir.

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler Masalı

Üvey annesi tarafından, kendisinden daha güzel olduğu için ormana gönderilen Pamuk Prenses, burada yedi cücelerle karşılarak ölümden kurtulmasını konu alan bir masaldır.

Külkedisi (Kül Kedisi) Masalı

Dünyada sayısız defa işlenen bir masaldır. Sadece avrupada beşyüzelliyi aşkın değişik biçimi anlatılmaktadır. Masal üvey anne ve üvey kız kardeşleri tarafından kıskanılan ve kötü davranılan genç bir kız (Külkedisi), ona yardımcı olan bir peri ve onunla evlenerek Külkedisi Sindirella’nın tüm hayatını değiştiren yakışıklı bir prens anlatılmaktadır.

Rapunzel Masalı

Masal fakir bir çiftin, yeni doğan kız çocuklarını bir cadıya vermek zorunda kalmalarıyla başlar. Çünkü anne, komşusu olan cadının bahçesinden “Rapunzel” ismi verilen marulları çalarken yakalanmıştır. Baba, cadının büyü yapmasından korktuğu için yeni doğan kız çocuklarını cadıya vermek zorunda kalırlar. Cadı, kıza marullarla aynı ismi verir (Rapunzel) ve kaçmaması için onu ormanın ortasında merdiveni bulunmayan bir kuleye hapseder. Rapunzel’in seneler içinde uzayan sarı, örgülü saçları cadının kuleye çıkabilmesini sağlamaktadır.

Kırmızı Başlıklı Kız Masalı

Masalda büyükannesine yiyecek vermek için gönderilen kırmızı başlıklı küçük kızın bir kurt tarafından kandırılarak yenilmelerini anlatmaktadır. Ancak bir oduncu gelerek hem kırmızı başlıklı kızı hemde büyükannesini kurttan kurtarır.

Uyuyan Güzel Masalı

100 yıllık bir uykuya dalan prensesin tek kurtuluş yolu bir prensin öpücüğüdür. Birçok prens etrafı sarmaşıklarla çevrili sarayda uyuyan güzel prensesi uyandırmak için çalışır ama saraya girmeyi başaramazlar. Ancak bir elinde kılıcıyla birlikte gelen cesur bir prens saraya girip uyuyan güzel prensesi öperek büyüyü bozacak ve prensesi uyandırmayı başaracaktır.

Bremen Mızıkacıları Masalı

Sahiplerinin kendilerine kötü davranması sebebiyle evden kaçan kedi, köpek, eşek ve horoz Bremen’e giderek burada müzisyenlik yapmak istemektedirler. Yola çıktıktan sonra hırsızlarla karşılaşmaları ve hırsızları korkutarak kaçırmalarını konu alan bir masaldır.

Çizmeli Kedi Masalı

Masalda çizme giyen bir şövalye kedi anlatılmaktadır.

Kurt ve 7 Küçük Oğlak Masalı

Açgözlü bir kurt 7 Oğlağı yer ama daha sonradan midesi bulanarak bırakır. Daha sonra ise oğlaklar kurdu yer ve masal sona erer.”

Bu yazı:  www.yenimakale.com/grimm-kardeslerin-masallari.html#ixzz2FbeaFKEn ‘dan alıntı kısımlar içermektedir.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: