Başlangıç > Proje Yönetimi > Birisi ÇEVİK YÖNETİM (Agile Management) mi Dedi?

Birisi ÇEVİK YÖNETİM (Agile Management) mi Dedi?

fail-projeÖzellikle Bilgi Teknolojileri üzerine çalışmalar yürüten şirketler için Proje Yönetimi kavramı çoğunlukla uzak bir kavramdır. Hatta “Biz işimizi zaten yapıyoruz, kontrollerimizi ve testlerimizi de gerçekleştiriyoruz. Nereden çıktı Proje Yönetimi?” şeklinde serzenişler, “Buraya iş kaydı yapmak çok sıkıntılı, biz kod yazalım bu işlerle uğraşmayalım.” laflar çoğunlukla etrafımızda dolaşan bir dizi yakınmalar… Evet yazılımcılar için proje yönetimi kavramı farklı bir konumda yer almaktadır. Çünkü bir yandan işleri takip etmek, projelerin prosedür ve kapsamları içerisinde kısıtlanmış bir yapıda, yazılıma konsantre olmak zor bir durum olmaktadır.

Peki ne yapmalı? Yazılım işleri takipten uzak bir yapıda, bir sistem tarafından kontrol edilmeden mi gerçekleştirilmeli?  Ya da sürekli değişen müşteri talepleri karşısında onları yalnız bırakmak mı?

Sanırım biz Endüstri Mühendisleri bu noktada devrede olan mühendisliğiz. Ne kadar dokümantasyon işleri(tasarım, geliştirme, prosedür, yönetmelik vb) ile uğraşsak da Bilgi Teknolojileri ekibi için farklı bir proje yönetimi gerçekleştirmeliyiz.

Standish Group’un yaptığı araştırmalara göre yazılım projelerinin sadece %32′sinin zamanında, bütçesinde ve ihtiyaçları karşılayan bir şekilde tamamladığını belirtiyor. Diğer bir bakış açısı ile %68′lik kısmında sorun olduğunu ortaya koyuyor. Böyle bir tablo ortada iken sorunun ne olduğunu anlayıp bu sorunları bertaraf etmek için ne yapılması gerekiyor soruna karşılık olarak Agile Project Management(Çevik Proje Yönetimi) ortaya çıkmıştır.

Agile proje yönetimi yani  “Çevik Proje Yönetimi” son yıllarda proje yönetim metodojileri arasında öne çıkmasının yanısıra uygularken ki avantajları ile dikkat çekmekte.  Çevik Proje Yönetimi anlayışı , klasik proje yönetiminde çıkan bazı dar boğazlara çözüm üretmek amacı ile  ortaya çıkmıştır. Bunu yaparken konvansiyonel proje yönetim yaklaşımlarından oldukça farklı bir teknik  uygulanmakta. Elbette aynı şekilde iş yaparak farklı bir sonuca ulaşılması beklenemez. Öyleyse  Çevik Proje Yönetiminde farklı ne yapılıyor?agile-project-management-process

Çevik Proje Yönetimi  projeyi aşamalı olarak geliştirmeyi öngörerek, bu aşamalar sırasında mümkün oldukça esnek davranmaya imkan tanıyan ve kullanıcılarla iletişim halinde olunmasını öneren bir proje yönetim metodudur. Özellikle çok kapsamlı olmayan(bu benim düşüncem  eminim buna karşı olanlar da olacaktır) ya da içerisinde belirsizlik olan projelerde başarılı sonuçlar doğurmakta.  Proje sonunda kullanılacak bir ürün ortaya çıkan projelerde (örn. yazılım ) kullanılır. Agile Project Management genel bir yaklaşım ve hareket alanı olarak çeviklik getirildiğini aklınızdan çıkmasın.  Bu yaklaşım içerisinde bir çok framework kullanılmakta ancak bunların en çok kullanılanları ise Scrum ve XP(Extreme Programming)’dir.

Agile Proje Yönetimini daha iyi anlatabilmek için Scrum metodu üzerinden sürecin nasıl işlediğini anlatmaya çalışacağım. İlk önce müşteriye yani ürün sahibine (Product Owner),  istediği ürün gereksinimlerinin neler olduğu sorulur ve bu ihtiyaçlar çıkartılır(Product Backlog). Product Backlog içerisinde maddeler en önemliden az önemliye doğru sıralanması istenir. Belirli bir periyot içerisinde (1 hafta, 1 ay,2 ay vs.) içerisinde(bu periyoda Sprint denir) belirtilen gereksinimleri karşılayan tam olarak çalışan( burası önemli, teslim edilen ürün tam olarak çalışması gerekli) bir portatip müşteriye teslim edilir. Müşteri teslim edilen ürünü aldıktan ürünü inceler  test eder daha sonra tekrar ihtiyaçlarını belirler ve yine bunları en önemliden az önemliye doğru sıralar. Bu süreç ürün kapsam olarak müşterinin temel ihtiyaçlarını karşılar hale gelene kadar ( incremental ) devam eder. Bu işlerin sorumlusu olarak Scrum Master(Proje Yöneticisi) görev başındadır. Yapılan geliştirmelerin periyot olarak yapılan sprintlerin yanında günlük olarak o gün ne yapılacağı ve bir önceki gün ne yapıldığı sorularına cevap arayan günlük sprintlerden oluşmaktadır. Bu toplantılar genellikle ayakta ve 15-20 dk’lık periyotlarda yapılır. Projedeki sorunlardan söz edilmez sadece ne yapıldı ve ne yapılacak konusu konuşulur. Tüm bu akış sayesinde müşterinin hiç kullanmayacağı fonksiyonoliteleri yapmak için harcanan maliyet azalırken sürekli müşteri geri dönüşlerini alarak ürünün kalitesine de(benim için kalite tarifi üründen beklentileri karşılamasıdır.) etki eder.

Agile yaklaşımı oluşturulurken agile manifesto kurucuları tarafından öngörülmüştür. Bu manifestoya göre

  • Bireyler ve arasındaki etkileşim, kullanılan süreç ve araçlardan daha önemlidir
  • Portatip ürün, anlaşılır dökümantasyondan daha önemlidir
  • Müşteri ile ilişki, müşteri sözleşmesinde yazanlardan daha önemlidir
  • Değişime adapte olmak, yapılan plana ne olursa olsun bağlı olmaktan daha önemlidir

Elbette bu süreci özellikle kurumsal şirketlerde oturtmak çok kolay gözükmüyor. Belki de Agile Project Management konusunun en zayıf olduğu noktadır.  Çevik proje yönetiminde hiyerarşi kavramının olmaması ve dokümantasyon konusundaki yaklaşımı taşları yerinden oynatan bir yaklaşım. Tekrar hatırlamak lazım ki aynı şeyi yaparak da farklı sonuçlara ulaşmak imkansızdır.

http://www.slideshare.net/Salesforce/business-stream-case-study-presentation

Bu yazıda; www.mehmettargun.com/neden-cevik-proje-yonetimine-ihtiyac-duyuldu/ yazısından alıntı kısımlar yer almaktadır.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: