Başlangıç > Gelişim Atölyesi > İyi Fotoğraf Çekmek Kural 1- Altın Oran

İyi Fotoğraf Çekmek Kural 1- Altın Oran

Fotoğraf çekiyorsunuz ama işin ilmini bilerek yapmak istemez misiniz , profesyonel bir makineniz olmasına gerek yok, daha ilginç ve göz alıcı fotoğraflar çekmenize yardımcı olabilecek bazı temel kurallar vardır .

Amatör bir fotoğrafçı olarak bu kurallardan her ne kadar size bahsedecek olsam da sık sık dile getireceğim gibi lütfen tüm kuralları bilin ve sonra uçurumdan yuvarlayın,  hayal gücünüze sınırlama getirmeyin ve kendi özgün stilinizi yaratın.

Altın oran (Üçte bir kuralı)

Belki bir çoğunuzun bir yerlerde işittiği, bildiği bir kavram. Altın Orana tabiatta, matematikte, ünlü sanat eserlerinde ve daha birçok yerde sıkça rastlayabiliyoruz.

Bir insan yüzündeki ve vücudundaki birçok oran, piramitlerdeki oranlar, çam kozalağındaki oranlar, Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa adlı tablosu ve bunun gibi binlerce örnek verilebilir.

Örneğin bir insanın tüm vücudu ile göbeğine kadar olan yüksekliğinin oran 1.618 sayısını verir ki bu da Altın Oran’dır.

Mimaride de çok sık kullanılan bu oran insan gözüne en hoş gelen dikdörtgenin uzun ve kısa kenarları arasındaki orandır.

Gelelim fotoğraftaki kullanımına; her ne kadar küsuratlı bir sayı gibi görünse de Altın Oranın açılaması basit. Bunun için yapmamız gereken şu: kadrajımızı 9 eşit dikdörtgene bölerek ilgi noktasını ortada yer alan kesişim noktalarından birine yakın yerleştirmek, örneğin yukarıda Kapadokya’da çektiğim basit bir fotoğrafta altın oran için Büyük Balon, yani ana objemiz  ortadaki kesişim noktalarından birindedir.

Tam bir Altın Oran olmasa bile bu işimizi görecek prensip 1/3 kuralı olarak ta bilinir, zaten bu kural üçte bir kuralı olarak da adlandırılmaktadır.

Aynı şekilde manzara fotoğrafı çekerken de asla ufuk çizgisini tam ortaya koymayın , altın oran için denizi yada gökyüzüne daha fazla yer verin.

Yukarıda gördüğünüz gibi 1/3 oranına sıkı sıkıya bağlı olmanıza da gerek yok, sadece ufuk çizginizin düz olmasına ve yarı yarıya gökyüzü/deniz, gökyüzü/kara pozlamamaya dikkat edin, ama unutmayın kurallar + uçurum…

Bu yazı; gokii.net/2011/02/iyi-fotograflar-icin-basit-kurallar/’dan alıntıdır.

Reklamlar
Kategoriler:Gelişim Atölyesi
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: