Başlangıç > Gelişim Atölyesi > İş Görüşmelerinde Neler Sorulabilir ve Ne Cevap Verilmeli?

İş Görüşmelerinde Neler Sorulabilir ve Ne Cevap Verilmeli?

İş teklifi almanızı sağlayacak tek şey işveren ile yapacağınız görüşme. Bir işi almanın bir anahtarı varsa, o da görüşmedir. En önemli olan, sizi işe alacak kişiyi etkilemek. Görüşmede, işverenin sizi detaylı tanıyabilmesi; mesleki ve kişisel özelliklerinizi anlayabilmesi; iş tanımı, çalışılacak yer, firmanın potansiyeli, faaliyetleri ve geleceği hakkında daha fazla bilgi edinebilmeniz için bilgi alışverişinde bulunursunuz. İyi bir bilgi alışverişinin gerçekleşmemesi halinde aday ve işveren ileride büyük sorunlarla karşılaşabiliyor. Her görüşme, işi isteyen kişi kadar görüşmeyi yapan kişi için de stresli bir tecrübedir. Uzmanlar görüşmede başarılı olmanın ilk şartının heyecanın önlenmesi olduğu görüşünü ileri sürüyorlar.

Görüşme öncesinde, sırasında ve sonrasında yapmanız ve yapmamanız gerekenler hakkında bir sürü ipuçları ve teknikler var. Ancak, bunların hepsini uygulamaya, daha doğrusu hepsini aklınızda tutmaya kalkarsanız, bu kadar bilginin altında ezilirsiniz. O yüzden, burada anlatılanları kesinlikle bilmeniz ve uygulamanız gereken bilgiler olarak değil, sadece tavsiye olarak alın ve kendinize uyarlayın.

Görüşmede karşılaşabileceğiniz sorular

Mülakatta yöneltilen soru ile aslında sizden istenen şeyin ne olduğunu biliyor musunuz? Soruları doğru anlamak çok önemli. Tabi ki her görüşme kendine özel, o nedenle işverenin hoşuna gidecek cevapları bir yerlerde okuyup ezberlemenin pek anlamı yok. En doğrusu, önerileri de göz önüne alarak, kendi gerçeklerinize uygun bir hazırlık yapmak. İşte kendi cevaplarınızı hazırlamada yol gösterebilecek sorular…

Soru: Beş yıl sonra iş hayatında kendinizi nerede görüyorsunuz?
Niyet: Kariyerinizin henüz başındaysanız, işveren neyi amaçladığınızı ve nereye yönelmek istediğinizi anlamaya çalışır. Birkaç yıllık deneyiminiz varsa, şirketin ihtiyaçlarına ne kadar cevap verebildiğinizi görmek ister.
Ne yapmalı: Planlarınızın ne kadarını onlarla paylaşacağınıza karar verin. “5 yıl sonra sizin yerinizde olmak istiyorum” gibi bir cevap size görüşmenin olumsuz sonucunu garantileyebilir! Günümüzde tam olarak bu cevabı veren çok sayıda kişi var. En iyisi, kendi alanınızda deneyim kazanıp yükselmekle ilgili bir hedeften bahsetmek olabilir.

Soru: İş hayatında alışılmışın dışında bir durumla karşılaştınız mı?
Niyet: İşte, yaratıcılığınızı ve inisiyatif kullanabilme yetinizi öğrenmenin yollarından biri… İşveren sadece yaratıcı bir fikrinizi değil, aynı zamanda o durumla nasıl başa çıktığınızı öğrenmek ister.
Ne yapmalı: Vereceğiniz cevabın başvurduğunuz işle ilgili olmasına dikkat edin. Yaratıcılığınızı ne ölçüde kullandığınızı belirtin.

Soru: En beğenmediğiniz yanınız hangisi?
Niyet: Zayıf yanlarınızı öğrenmek.
Ne yapmalı: Çok fazla çalıştığınızı ya da mükemmeliyetçi olduğunuzu söylemeyin, bu cevaplar artık klişe oldu. Güçlendirmeye gayret ettiğiniz bir özelliğinizden bahsedebilirsiniz.

Soru: Şimdiye kadarki en büyük başarınız nedir?
Niyet: İşte en kritik sorulardan biri. Görüşmeci önemli bir sorunu nasıl hallettiğinizi duymak ister.
Ne yapmalı: Net ve anlaşılır bir örnek vermek gerekiyor. Detay da vermeniz istenebilir; hazırlığınızı ona göre yapın. Karşı tarafa tüm aşamalardan, bu sırada önünüze çıkan engellerden ve bunları nasıl çözdüğünüzden bahsedin. Sizi heyecanlandıran, gururlandıran kısmın ne olduğunu da görüşmeciyle paylaşabilirsiniz. Olumlu duygunuzu da eklemek, karşı tarafın anlattıklarınızı gözünde canlandırmasına yardım edecektir.

Soru: Bizim için diğer adayların yapamayacağı ne yapabilirsiniz?
Niyet: Bazı sorular diğerlerinden daha önemlidir. Bu da onlardan biri. “Sizi niye işe alalım?” sorusunun bir başka şeklidir.
Ne yapmalı: Bu soruda iki nüans bulunuyor. İlki kendinizi diğer adaylarla karşılaştırmanızı istiyor – imkansız olmasa da zor bir iş. Daha önemlisi, görüşmeci sizden neden özel olduğunuzu göstermenizi istiyor. Cevabınız, özellikle iş ile ilgili olan tüm özelliklerinizi içermeli. Ne sunacağınızı dikkate alın: iş ile direkt ilgili tecrübeleriniz; uzmanlık bilgisi; ilgili durumsal uzmanlık ve deneyim (büyüme, değişim, dönüşüm, başlangıç); yetenekler; bağlantılar; mesleğe veya işinize karşı kanıtlanmış bağlılık ve heves; gelecek potansiyeli. Adaylığınızı en iyi destekleyen ve özetleyen sebepleri, her sebep için desteklenmiş kanıt ile birlikte kategorilere ayırarak listeleyin ve mantıksal sıraya koyun. Bir çok nokta, daha sonra, eklenecek bilgilerle desteklenmeli.

Soru: Şu anki işinizi niye bırakmak istiyorsunuz?
Niyet: 6 ay sonra işi bırakmayacağınızdan ve yeni işinizden tatmin olacağınızdan emin olmak isteniyor.
Ne yapmalı: Kendi şartlarınızda bir iş arıyor olmak pazardaki değerinizi artırır. Son derece emin olduğunuz bir cevap hazırlayın. Uyumdan, kişisel konulardan veya yeni hedeflerden bahsedin. Hedefleriniz ve yeni bir işe hazır olmanız genellikle güvenli sebeplerdir. Kişisel istekleriniz yerine işverene sağlayacağınız faydaları vurgulamaya özen gösterin. Dikkatli ilerleyin. Eski veya şimdiki patronunuzu kötülemek ve kendinizi zayıf bir duruma düşürmek istemezsiniz. “Aslında, yaptığım işten memnunum. Fakat şu sıralar yeni fırsatlar için gözümü açık tutuyorum. Bırakmak istemiyorum ama iyi bir fırsat elime geçerse bunu değerlendiririm. Bu fırsat da belirlediğim kriterlere uyuyor.” diyebilirsiniz.

Soru: Şu anda hangi kitabı okuyorsunuz?
Niyet: Görüşmeci, entellektüel birikiminiz, ilgi alanlarınız veya sektörle ne kadar ilgili olduğunuzu öğrenmeye çalışıyor.
Ne yapmalı: Ortama ve duruma uyan bir şeyleri okuduğunuzdan bahsedin. Satış için satış, İK için kişisel gelişim kitaplarından bahsedin. Kitabın içeriğinden ve sizin düşüncelerinizden konuşmaya hazırlıklı olun.

Soru: Kendinizden bahseder misiniz?
Niyet: Kendinizi ne kadar tanıdığınız ve bundan bahsederken nasıl bir tutum sergilediğiniz görülmek isteniyor.
Ne yapmalı: İşte görüşmede karşılaşacağınız en zor soru. “Bana kendinizden bahseder misiniz?”, “Beğendiğiniz ve beğenmediğiniz 3 özelliğiniz nedir?” gibi soruların cevabını önceden hazırlayın. Bunu size değil de çevrenizdeki insanlara sormaları gerektiğini düşünseniz de, cevap vermek zorundasınız. Doğru cevabı vermenin yanında, o cevabı nasıl vereceğiniz de önemli. “Çok çalışkan biriyim.” yerine “Verilen görevi bitirmek için ne gerekiyorsa yaparım. Günde 15 saat çalışmam gerekse bile.” demek daha açık ve etkileyici olacaktır.

Soru: Ücret konusunda beklentiniz nedir?
Niyet: Burada niyet oldukça açık. Sizin beklentiniz ile şirketin verebileceğinin uygunluğu görülmek isteniyor.

Ne yapmalı: Görüşmeye gitmeden önce, aday olduğunuz pozisyon için genel ücret düzeyini araştırın ki, sıra parayı konuşmaya geldiğinde bilginiz olsun. Araştırmadıysanız, varsa en az önceki işinizde aldığınız ücreti veya biraz üstünü söyleyebilirsiniz. Tabii önceki işinizdeki pozisyonunuz ile başvurduğunuz pozisyonu karşılaştırarak bir karar vermeniz gerekiyor. Hiçbir fikriniz yok ise, onların bu konuda ne aralıkta bir ücret düşündüğünü sorabilirsiniz. Cevap alamazsanız, o pozisyon için ücretin ne olabileceğini tahmin etmeye çalışın. Kendinize bir değer biçmeniz gerektiğinden, ne olursa olsun bir rakam söyleyin ki, karşınızdakiler de sizin değerli olduğunuzu hissetsin. “Farketmez” ya da “Ne olursa” gibi ifadelerden kaçının.

Kaynak : http://www.kendinigelistir.com

Reklamlar
Kategoriler:Gelişim Atölyesi
  1. Kasım 18, 2012, 10:51 pm

    Öneriniz dikkate alınacaktır. Bu konuda haklılığınızı belirtir, gerekli düzenlemeler olacağı konusunda emin olabilirsiniz.
    Tekrardan öneriniz için teşekkürler…
    Saygılarımla

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: