Başlangıç > İş Hayatına Dair > Intranet’e Neden İhtiyaç Duyarız?

Intranet’e Neden İhtiyaç Duyarız?

Şirket içi özel ağ veya özel web olarak tanımlayabileceğimiz “intranet”; şirketler ve çalışanlar açısından çok önemli bir yere sahip bir haberleşme ve iletişim aracı olarak dikkatleri çekmektedir. Bugün internetin geldiği nokta gerek kurumlar gerekse bireysel kullanıcılar açısından oldukça güçlü ve etkin. Artık internet üzerinden dünyanın her yeriyle iletişim kuruyor, iş yapıyoruz. Peki İntranet, internetten hangi noktalarda ayrılıyor, farkı ne?
İntranet için, kurum içi oluşturulan özel bir web sitesi veya özel ağ demiştik. Peki kurumlar bu platformda ne yapıyorlar, nasıl kullanıyorlar ve neden her şirketin bir intraneti olmalı? Kurum içi iletişim ve bilgi paylaşımının esas alındığı intranet üzerinden şirketler çalışanlar arası sosyalleşmeyi, birbirleri arasındaki kesintisiz bilgi paylaşımını ve iş birliğini amaçlıyor. İntranetler oluşmadan önce bilgi kaynakları, ayrı alanlarda saklanarak yalnızca o alanın ilgililerine açık tutuluyordu. Bugün intranet ortamında çalışanlar/kullanıcılar çeşitli veri tabanlarına, raporlara, ilgili oldukları bilgilere tek bir ara yüzden ulaşabiliyorlar.Şirketler açısından intranetin bir başka önemi ise şirketin kendine göre nerede durduğunu, dışarıdan nasıl göründüğünü, nasıl görünmek istediğini ve neyi hedeflediğini bir vizyon çerçevesinde ifade edebilmesine yaptığı katkı. Çalışanlara ait verileri sadece yöneticilerin bilmesi her zaman o şirketin hedefe ulaşmadaki en büyük eksikliği olmuştur. Aslında şirketin gerçek temsilcileri o şirketin çalışanlarıdır. Şirketlerin vizyonunu çalışanlarıyla paylaşması, kime, nasıl ve ne için çalıştığını bilen daha bilinçli çalışanlar yaratacaktır. Çalışanlar üzerinde yaratılan motivasyon hissi kişiyi kuruma daha çok bağlayacaktır. Ayrıca şirket içi kararların bir platform içinde duyurulduğu, alınan kararların tartışıldığı bir ortam, çalışanlar arasında verimli bir çalışma temposu da yaratacaktır. Sonuç olarak şirket de doğru bir vizyona sahip olacak ve hedeflerini tüm kadrosuyla dışa vuracaktır.

Peki şirketlerin bu oluşumu sağlayamamalarının nedeni nedir?

Şirketlerde bu durum iki türlü gelişiyor. Birincisi bu yapıyı sağlayacak hiçbir sisteme sahip olmamaları, diğeri ise her bir iş süreci için farklı bir yazılıma sahip olmaları ve bu yazılımların da birbiriyle entegre edilmek zorunda kalması ki bu da ciddi bir alt yapı maliyeti demek.

Şirketlerin ayrı bir sisteme başvurması, çalışanları çok sayıda program kullandırmaya zorlamaktadır. Bu durum hem verimliliği düşürecek, hem entegrasyon maliyetini arttıracak, hem de fayda sağlamayacaktı.

En önemli kural ihtiyaçların tamamını ihtiva eden bir sistem bulmaktır. Ayrıca günümüz teknolojisinde herkesin her an karşısında olduğu en büyük unsur da internet olduğuna göre bu sistemin web tabanlı bir sistem olması da gerekmektedir. Çünkü söz konusu olan, her an her yerden bilgiye kolayca erişilebilip, yorum ya da eklenti yapabilme özgürlüğüne sahip olmak olacaktır.

http://www.workcube.com/intranet-nedir-kurumlar-intranete-neden-ihtiyac-duyarlar sitesinden alıntı kısımlar bulunmaktadır.

Reklamlar
Kategoriler:İş Hayatına Dair
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: