Başlangıç > Gelişim Atölyesi > Web Tasarımı ve SEO

Web Tasarımı ve SEO

Çok etkileyici ve ilgi çekici bir web siteniz var, fakat bundan kimsenin haberi yok!Firma, kurum ya da kuruluşunuz için bir web sitesi tasarımı yaptırdınız ve bir hayli masraf ettiniz, internette etkili bir şekilde yer edinmek için mali açıdan yatırımda bulundunuz değil mi? İlerleyen zamanlarda gördünüz ki internet üzerinden kimse size başvuruda bulunmuyor. Ya da web sitenizden size ulaşan kimseler yok, kimse web sitenizi ziyaret etmiyor.Peki, bu neden kaynaklanıyor? Yanlış olan nedir?Web siteleri tek başına faaliyet gösteren, web tasarımı aşaması bitirildikten sonra kendisiyle baş başa bırakılarak, bize internet üzerinde katkı sağlayacak ve bizi tanıtacak bir olgu değildir. Web siteleri yapısı itibariyle iki grupta değerlendirilir;

  1. İnternet aracılığı ile faaliyet gösteren ve maddi kazanç sağlayan web siteler.
  2. İnternet üzerinde sadece prestij amaçlı var olan ve sadece tanıtıcı maksatlar için  oluşturulmuş olan maddi beklentileri bulunmayan web siteler.

Öncelikle bizim sitemiz hangi kategoride bulunacak ya da bulunuyor bunu bilmemiz gerekir. Birinci kategoride bulunuyor ise, o vakit yapacak çok işimiz var demektir. İnternet vasıtasıyla para kazanmak ve kazanç elde etmek o kadar kolay bir husus değil, aksine çok meşakkatli bir iştir. Örnek vermek gerekirse; bir katalog ve broşür çalışması yaptırdığınız ve binlerce adet bastırdınız diyelim, peki bu broşürleri işyerinizden topluma ve insanlara sunmadığınız takdirde bir işe yarayabilir mi? Tabi ki, hayır. Web sitesi aracılığı ile internetten bir kazanç elde etmeyi isteyen kişiler de web sitelerini aynı katalog ve broşür örneği gibi değerlendirmelidir. Web tasarım yaptırdım, ürün ve fotoğraflarımı yerleştirdim, tamamdır. Hayır, böyle bir sonuç elde edemezsiniz ve olduğunuz yerde sayarak harcamış olduğumuz paranın ardından pişmanlıkla beklersiniz. Peki, ne yapmanız gerekiyor, son derece etkili ve ilgi çekici bir web sitesi yaptırdınız bundan sonraki yapmanız gereken şeyler nelerdir? Tabi ki, Seo (Search Engine Optimization) Türkçe karşılığı; Arama Motoru Optimizasyonu’dur. Kesinlikle ve kesinlikle tasarlanmış veya tasarlanacak web siteniz, arama motorlarının kural ve yönergelerine göre optimize edilerek dizayn edilmelidir. Çünkü, arama motorlarının kural ve yönergelerine göre oluşturulmamış bir web sitesi, her ne kadar etkili ilgi çekici ve akılda kalıcı olsa da, arama motoru örümceklerinin web sayfalarında bulunan içerikleri sağlıklı ve etkili bir şekilde tarayamayacağından dolayı ziyaretçi sorgulamalarında sıralamada bulunmaz ve o siteyi sahibi dışında kimse ziyaret edemez.

Seo’nun Web Tasarımdaki Etkisi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğer internet üzerinden kazanç sağlamak istiyorsanız, arama motorları öncelikle Google olmak üzere, sitenize sorunsuzca erişebiliyor ve içeriğinizdeki bilgileri sağlıklı bir şekilde tarayabiliyor olması gerekmektedir. Peki, sadece içeriğinizdeki bilgilere ulaşması, sizi yapılan aramalarda üst sıralara çıkarak ziyaretçi çekmeniz için yeterli mi? Hayır. Web sitenizin faaliyet göstermekte olduğu alanda yüzlerce hatta binlerce ziyaret ve başvuru almasını istiyorsanız, Google’nin belirlemiş olduğu tamamı ile insanlığın ve toplumun kaliteli içerik ve kaliteli bilgi bulabilmesi ve aradığı bilgiye anında ulaşabilmesi maksadı ile kalite ve teknik kural ve yönergelerine uyumlu şekilde optimize edilmesi ve düzenlenmesi şarttır. Google’nin belirlemiş olduğu bu kalite ve teknik kurallara uymayan ve uygulamayan web siteleri internet üzerinden kaybolup gitmeye ve tanıdık çevre ziyaretçilerinden başka kimsenin ziyarette bulunmamasına mahkûmdur. Web tasarım yaptıracaksanız Seo uyumlu olmasına özen gösterin dikkat edin.

Web Tasarımınızın Seo uyumlu olması için neler gerekir?

Güzel bir web tasarım çalışması ile etkili bir web sitesi yaptırmak herkesin isteği ve düşüncesidir. Etkili bir Seo çalışması ile de bu ilgi çekici web sitenizi yüzlerce ve binlerce ziyaretçi ile buluşturmak için lütfen aşağıdaki kurallara ve şartlara dikkat ediniz.

  1. Dinamik, hızlı ve seri bir web hosting;Web siteniz, hızlı ve dinamik bir sunucuda barındırılmalıdır. Çünkü Google örümceklerinin web sayfalarınızdaki içeriği rahatça datacenter’larına indirmesi için bu şarttır. Hantal ve yavaş sitelerin içeriklerini datalarına indirmeleri bir hayli uzun süreceğinden web sayfalarının indekslenmesi uzun zaman alacaktır. Böylelikle time out alarak içeriğiniz Google’a alınmaz.
  2. Web sayfalarınızın web standartlarına uyumlu olarak kodlanması; Arama motoru örümcekleri, web sayfalarını rahatça tarayabilmesi için web sayfalarının yapısal kodlarındaki hataların en düşük konumda ya da hiç hatasız olarak bulunması gerekir, hatalı ve problemli sayfaların taranması arama motoru örümcekleri tarafından tercih edilmez ve reddedilir. Bu sebep ile web sayfalarınızı modern web yazılım kurallarına uyumlu şekilde dizayn edin.
  3. Özgün, kaliteli ve faydalı içerik; Google ve diğer arama motorlarının en çok önem gösterdiği ve var olma sebebi olan insanlığa faydalı ve bilgilendirici içeriği sunmak olduğunu kesinlikle unutmamalı ve her zaman bunun bilincinde olunmalıdır. Web sitesinde son derece kaliteli ve insanları bilgilendirici ve aydınlatıcı içerik bulunduran web siteleri ne şekilde olursa olsun kesinlikle ön sıralarda her zaman yerini ayırabilirler. Sırf ön sıralarda yer almak için internet üzerinden daha önceden paylaşılmış ve sunulmuş içerikleri aynı şekilde kendi web sitenizde bulundurmanız bir anlam ifade etmez. Bu bilgi daha önce verilmiştir zaten, bu bilgileri tekrardan siz de sunmanız size bir fayda sağlamaz. Önemli olan daha kaliteli ve daha aydınlatıcı bilgiler verebilmek ya da daha önce verilmemiş bilgiler ve içerikler sunabilmek tek amacınız bu olmalıdır.

Genel anlamda bu üç ana kuralı web sitelerinizde uyguladığınız ve değerlendirdiğiniz takdirde, seo’nun web sitenizdeki etkisine gözlerinizle tanık olabilir, Google sıralamalarında faaliyet gösterdiğiniz alanlarda ön sıralara çıkarak web sitenize binlerce ziyaretçi çekebilirsiniz. Ama unutmayınız, tek hedefiniz ve kuralınız, insanlığa faydalı bir web sitesi oluşturmaktır.

Bu yazı (Unfollow: http://www.istanbulmark.com/web-tasarim-ve-seo.htmldan alıntıdır.

Reklamlar
Kategoriler:Gelişim Atölyesi
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: